statystyki

Dodatek dla ciężarnej pod znakiem zapytania

autor: Tomasz Zalewski07.10.2014, 07:55; Aktualizacja: 07.10.2014, 08:05
Dodatek wyrównawczy przysługuje nie tylko ciężarnym, którym pracodawca w ramach zwolnień grupowych wręczył wypowiedzenie skutkujące obniżką wynagrodzenia.

Dodatek wyrównawczy przysługuje nie tylko ciężarnym, którym pracodawca w ramach zwolnień grupowych wręczył wypowiedzenie skutkujące obniżką wynagrodzenia.źródło: ShutterStock

Zdaniem Ministerstwa Pracy dodatek wyrównawczy przysługuje nie tylko ciężarnym, którym pracodawca w ramach zwolnień grupowych wręczył wypowiedzenie skutkujące obniżką wynagrodzenia.

Wątpliwości co do uprawnień ciężarnych pracownic, którym w czasie urlopu czy innej usprawiedliwionej nieobecności wręczono wypowiedzenie zmieniające na podstawie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844 ze zm.) powzięła posłanka PO Ligia Krajewska. Jej zdaniem przepisy nie precyzują sytuacji – prawa do dodatku wyrównawczego – pracownicy, której zmieniono warunki pracy i płacy przed zajściem w ciążę, a ciąża rozpoczęła się w czasie trwania okresu wypowiedzenia, ale przed jego upływem.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane