statystyki

Spóźnienie z badaniem u lekarza nie oznacza utraty becikowego

autor: Michalina Topolewska17.10.2014, 07:41; Aktualizacja: 17.10.2014, 09:16
Negatywna decyzja nie oznacza, że zamknięta zostaje drogę do uzyskania becikowego.

Negatywna decyzja nie oznacza, że zamknięta zostaje drogę do uzyskania becikowego.źródło: ShutterStock

Moja żona urodziła w wrześniu dziecko i złożyłem wniosek o becikowe. Właśnie otrzymałem decyzję, w której odmówiono mi tego świadczenia, bo z zaświadczenia lekarskiego wynikało, że po raz pierwszy była badana w 12. tygodniu ciąży, a przepisy wskazują, że musi to nastąpić nie później niż w 10. tygodniu. Uważamy jednak, że jest to decyzja niesprawiedliwa, bo żona zaraz po tym, jak zrobiła test ciążowy, zapisała się do lekarza, ale na wizytę musiała poczekać. Czy w związku z tym mamy szansę na uzyskanie becikowego – zastanawia się pan Paweł.

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, czyli becikowe, to świadczenie przyznawane rodzicom na pokrycie części wydatków związanych z przyjściem na świat potomka. Jego otrzymanie jest uzależnione do spełnienia kilku warunków, a jednym z nich jest, by przyszła matka podlegała systematycznym badaniom lekarskim.

Przepisy wskazują, że ciężarna musi pozostawać pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży aż do porodu. Aby to potwierdzić, rodzice muszą dołączyć do wniosku zaświadczenie wystawione przez lekarza lub położną. Jego wzór określa rozporządzenie ministra zdrowia, a odpowiedni druk ma lekarz (lub położna). Na takim formularzu wpisuje on nie tylko, od którego tygodnia ciąży sprawowana była opieka nad przyszłą matką, ale też daty trzech badań, po jednym w każdym jej trymestrze. Jeżeli więc w zaświadczeniu znajdzie się inny niż 10. tydzień ciąży, w którym zaczęła się opieka lub zabraknie któregoś z badań, gmina odmówi rodzicom przyznania becikowego.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • melisa(2014-10-17 17:34) Zgłoś naruszenie 00

    Ach te przepisy i długie terminy... Dlatego ja, żeby się już nie denerwować, nie wydzwaniać w łasce po numerek, czy brak wolne w pracy by stanąć w kolejce do okienka, chodzę prywatnie. Ostatnio koło mojej pracy otworzyli super nowoczesne centrum medyczne, kontakt tutaj www.wcz.waw.pl.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane