statystyki

Koniec wysokich zasiłków chorobowych i macierzyńskich dla prowadzących działalność

autor: Bożena Wiktorowska30.09.2014, 07:40; Aktualizacja: 30.09.2014, 10:26
Teraz przedsiębiorcy mają prawo wystąpić o wypłatę zasiłku już po miesiącu uiszczania danin.

Teraz przedsiębiorcy mają prawo wystąpić o wypłatę zasiłku już po miesiącu uiszczania danin.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy i pracownicy będą otrzymywać zasiłki chorobowe i macierzyńskie na takich samych zasadach. Ich wysokość będzie uzależniona od wpłaconych składek.

Dzisiaj rząd zajmie się projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw. Prowadzący działalność gospodarczą będą mieć liczony zasiłek chorobowy od podstawy wymiaru składek z ostatnich 12 miesięcy.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (7)

 • wypalony(2014-10-01 07:14) Zgłoś naruszenie 00

  To prowadzący działalność gosp.powinien na takich samych zasadach mieć prawo do świadczenia przedemerytalnego,bo jest pracownikiem np.taksówkarz.Ludzie sa wypaleni,musza sie leczyc mając ukończone 64 lata i ponad 45 lat pracy a moga jedynie skorzystać z zasiłku dla bezrobotnych,kiedy osoba pracująca w zakładzie może spokojnie przejśc na takie świadczenie.To jest dyskryminacja ludzi,to jest przymus pracy do smierci.Dlaczego tak prawo jest bezprawiem?

  Odpowiedz
 • oburzona(2014-10-01 15:58) Zgłoś naruszenie 00

  patologia to jest to panstwo w którym człowiek pracuje 35 lat na swoja emeryturę a później przed samą emeryturą umiera a pieniądze, które odkładał całe życie rozpływają się w powietrzu. Skoro rząd oszukuje ludzi to co się dziwi że ludzie oszukują rząd? Co my gorsi? Matki niech się zadowolą tymi groszami z becikowego, które nawet nie starczają na wózek. Lepiej niech się zajmą służbą zdrowia bo do lekarza specjalisty kobieta w ciąży musi czekać pół roku!

  Odpowiedz
 • l(2014-09-30 09:48) Zgłoś naruszenie 00

  Tak?..czy już wszyscy ,którzy mogli skorzystać przestali planować potomstwo?czy już tak biednie w żłobie ,że nie ma się czym dzielić?...hm...a może to znów te wybory w tle i trzeba poprawić wizerunek?...

  Odpowiedz
 • Dzordz(2014-10-01 21:13) Zgłoś naruszenie 00

  Zaraz zaraz. Ludzie nie oszukują rządu. Jeżeli ludzie robią to zgodnie z prawem i w ramach prawa to o co kaman?

  Odpowiedz
 • xyz(2014-09-30 14:43) Zgłoś naruszenie 00

  Kto ??? ich wybrał na druga kadencjęę...

  Odpowiedz
 • A TAKI TAM(2014-09-30 15:06) Zgłoś naruszenie 00

  Człowiek pracujący na najniższej krajowej w stosunku do kombinatorów prowadzących własną działalność gospodarczą dostawał niewiele z zasiłku chorobowego, czy też macierzyńskiego. Ci drudzy pod koniec dwuletniego okresu opłacania na preferencyjnych zasadach składek ZUS opłacali je za jeden lub dwa miesiące w zawyżonej wysokości i przez kolejny rok po urodzeniu dziecka otrzymywali niesłusznie zawyżone zasiłki.
  Z pewnością nie było to uczciwe, stąd też zgadzam się z proponowanymi zmianami.
  Według niektórych osób, aby zdecydować się dziś na dziecko, należy okraść innych, no bo przecież ZUS, to kasa nas wszystkich, a nie tylko kombinatorów.

  Odpowiedz
 • pawel(2014-09-30 17:55) Zgłoś naruszenie 00

  mysle ze nawet mlodzi i pewni siebie powinni miec zgromadzony kapital, ja sam sporo odlozylem na lokatach w Getin, daje mi to bezpieczenstwo i pewnosc

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane