statystyki

Koniec wysokich zasiłków chorobowych i macierzyńskich dla prowadzących działalność

autor: Bożena Wiktorowska30.09.2014, 07:40; Aktualizacja: 30.09.2014, 10:26
Teraz przedsiębiorcy mają prawo wystąpić o wypłatę zasiłku już po miesiącu uiszczania danin.

Teraz przedsiębiorcy mają prawo wystąpić o wypłatę zasiłku już po miesiącu uiszczania danin.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy i pracownicy będą otrzymywać zasiłki chorobowe i macierzyńskie na takich samych zasadach. Ich wysokość będzie uzależniona od wpłaconych składek.

Dzisiaj rząd zajmie się projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw. Prowadzący działalność gospodarczą będą mieć liczony zasiłek chorobowy od podstawy wymiaru składek z ostatnich 12 miesięcy.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (7)

  • wypalony(2014-10-01 07:14) Zgłoś naruszenie 00

    To prowadzący działalność gosp.powinien na takich samych zasadach mieć prawo do świadczenia przedemerytalnego,bo jest pracownikiem np.taksówkarz.Ludzie sa wypaleni,musza sie leczyc mając ukończone 64 lata i ponad 45 lat pracy a moga jedynie skorzystać z zasiłku dla bezrobotnych,kiedy osoba pracująca w zakładzie może spokojnie przejśc na takie świadczenie.To jest dyskryminacja ludzi,to jest przymus pracy do smierci.Dlaczego tak prawo jest bezprawiem?

    Odpowiedz
  • oburzona(2014-10-01 15:58) Zgłoś naruszenie 00

    patologia to jest to panstwo w którym człowiek pracuje 35 lat na swoja emeryturę a później przed samą emeryturą umiera a pieniądze, które odkładał całe życie rozpływają się w powietrzu. Skoro rząd oszukuje ludzi to co się dziwi że ludzie oszukują rząd? Co my gorsi? Matki niech się zadowolą tymi groszami z becikowego, które nawet nie starczają na wózek. Lepiej niech się zajmą służbą zdrowia bo do lekarza specjalisty kobieta w ciąży musi czekać pół roku!

    Odpowiedz
  • l(2014-09-30 09:48) Zgłoś naruszenie 00

    Tak?..czy już wszyscy ,którzy mogli skorzystać przestali planować potomstwo?czy już tak biednie w żłobie ,że nie ma się czym dzielić?...hm...a może to znów te wybory w tle i trzeba poprawić wizerunek?...

    Odpowiedz
  • Dzordz(2014-10-01 21:13) Zgłoś naruszenie 00

    Zaraz zaraz. Ludzie nie oszukują rządu. Jeżeli ludzie robią to zgodnie z prawem i w ramach prawa to o co kaman?

    Odpowiedz
  • xyz(2014-09-30 14:43) Zgłoś naruszenie 00

    Kto ??? ich wybrał na druga kadencjęę...

    Odpowiedz
  • A TAKI TAM(2014-09-30 15:06) Zgłoś naruszenie 00

    Człowiek pracujący na najniższej krajowej w stosunku do kombinatorów prowadzących własną działalność gospodarczą dostawał niewiele z zasiłku chorobowego, czy też macierzyńskiego. Ci drudzy pod koniec dwuletniego okresu opłacania na preferencyjnych zasadach składek ZUS opłacali je za jeden lub dwa miesiące w zawyżonej wysokości i przez kolejny rok po urodzeniu dziecka otrzymywali niesłusznie zawyżone zasiłki.
    Z pewnością nie było to uczciwe, stąd też zgadzam się z proponowanymi zmianami.
    Według niektórych osób, aby zdecydować się dziś na dziecko, należy okraść innych, no bo przecież ZUS, to kasa nas wszystkich, a nie tylko kombinatorów.

    Odpowiedz
  • pawel(2014-09-30 17:55) Zgłoś naruszenie 00

    mysle ze nawet mlodzi i pewni siebie powinni miec zgromadzony kapital, ja sam sporo odlozylem na lokatach w Getin, daje mi to bezpieczenstwo i pewnosc

    Odpowiedz