statystyki

Pomoc dla długotrwale bezrobotnych to fikcja

autor: Karolina Topolska09.06.2014, 07:27; Aktualizacja: 09.06.2014, 08:24
Pomoc dla bezrobotnych w zależności od ich statusu

Pomoc dla bezrobotnych w zależności od ich statusuźródło: DGP

Osoby najbardziej potrzebujące wsparcia mogą być zostawione samym sobie. Powodem są skomplikowane procedury i braki w kasach gmin.

Urzędy pracy mogą mieć ogromny problem w aktywizacji najtrudniejszych bezrobotnych. Od 27 maja, po wejściu w życie reformy służb zatrudnienia, pośredniaki muszą profilować pomoc dla osób bez pracy, biorąc pod uwagę ich możliwości i chęci do podjęcia zatrudnienia. Znowelizowana ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 674 ze zm.) ogranicza jednak możliwość aktywizacji osób, które urząd przydzieli do III profilu pomocy. Trafią do niego osoby najmniej skłonne do podjęcia pracy np. z uwagi na problemy społeczne czy zdrowotne. Na razie trudno przewidzieć, ile ich jest, bo profilowanie dopiero się zaczyna, ale z pewnością trafi tam znaczna część długotrwale (od co najmniej roku) bezrobotnych. Według danych resortu pracy stanowią oni ok. 50 proc. wszystkich osób zarejestrowanych w pośredniakach.

– Ich aktywizacja będzie bardzo trudna. Ustawa stanowi wyraźnie, jakie sposoby pomocy możemy do nich stosować, a jakie nie. To przede wszystkim Program Aktywizacja i Integracja oraz programy specjalne, przy czym ich konstrukcja jest skomplikowana zarówno pod względem organizacyjnym, jak i zasad finansowania – podkreśla Marek Młynarczyk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Limanowej.

Udział gmin


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Tadeusz z Kłodzka(2014-06-10 12:13) Zgłoś naruszenie 00

    Brednie . Ciekawe co powie Minister Kamysz na I Konferencji o pracy i dla pracy w dniu 14 czerwca 2014 w Krakowie

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane