statystyki

Pomoc dla długotrwale bezrobotnych to fikcja

autor: Karolina Topolska09.06.2014, 07:27; Aktualizacja: 09.06.2014, 08:24
Pomoc dla bezrobotnych w zależności od ich statusu

Pomoc dla bezrobotnych w zależności od ich statusuźródło: DGP

Osoby najbardziej potrzebujące wsparcia mogą być zostawione samym sobie. Powodem są skomplikowane procedury i braki w kasach gmin.

Urzędy pracy mogą mieć ogromny problem w aktywizacji najtrudniejszych bezrobotnych. Od 27 maja, po wejściu w życie reformy służb zatrudnienia, pośredniaki muszą profilować pomoc dla osób bez pracy, biorąc pod uwagę ich możliwości i chęci do podjęcia zatrudnienia. Znowelizowana ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 674 ze zm.) ogranicza jednak możliwość aktywizacji osób, które urząd przydzieli do III profilu pomocy. Trafią do niego osoby najmniej skłonne do podjęcia pracy np. z uwagi na problemy społeczne czy zdrowotne. Na razie trudno przewidzieć, ile ich jest, bo profilowanie dopiero się zaczyna, ale z pewnością trafi tam znaczna część długotrwale (od co najmniej roku) bezrobotnych. Według danych resortu pracy stanowią oni ok. 50 proc. wszystkich osób zarejestrowanych w pośredniakach.

– Ich aktywizacja będzie bardzo trudna. Ustawa stanowi wyraźnie, jakie sposoby pomocy możemy do nich stosować, a jakie nie. To przede wszystkim Program Aktywizacja i Integracja oraz programy specjalne, przy czym ich konstrukcja jest skomplikowana zarówno pod względem organizacyjnym, jak i zasad finansowania – podkreśla Marek Młynarczyk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Limanowej.

Udział gmin


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Tadeusz z Kłodzka(2014-06-10 12:13) Zgłoś naruszenie 00

    Brednie . Ciekawe co powie Minister Kamysz na I Konferencji o pracy i dla pracy w dniu 14 czerwca 2014 w Krakowie

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane