statystyki

Jak rodzic uniknie zwracania nienależnych świadczeń na dzieci

autor: Michalina Topolewska10.04.2014, 07:20; Aktualizacja: 10.04.2014, 09:51

źródło: DGP

Bezprawnie pobrany zasiłek rodzinny musi być oddany wraz z odsetkami. Opiekun może jednak się ubiegać o rozłożenie na raty lub zmniejszenie wysokości kwoty podlegającej ściągnięciu.

Czytelniczka, która pobiera zasiłek oraz przysługujące do niego dodatki, wyszła za mąż. Nie powiadomiła jednak o tym ośrodka pomocy społecznej i nie przekazała dokumentów wskazujących na wysokość dochodów męża. Czy urząd może żądać zwrotu świadczeń?

Osoby otrzymujące świadczenia rodzinne mają obowiązek informować gminę o każdej zmianie ich sytuacji rodzinnej i dochodowej, ponieważ może to mieć wpływ na ich dalsze uprawnienia. Taki wymóg dotyczy też zamążpójścia. Zarobki nowego członka rodziny mogą bowiem spowodować przekroczenie kryterium dochodowego. Rodzic, który nie dopełni formalności, może narazić się na to, że uzyskane świadczenia zostaną uznane za nienależnie pobrane. Zgodnie z ustawową definicją są nimi świadczenia rodzinne wypłacone mimo okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do nich albo wstrzymanie ich w całości lub części, jeżeli otrzymujący je był pouczony o braku podstaw do ich otrzymywania. Ponadto przepisy wymieniają jeszcze trzy sytuacje, w których mowa jest o nienależnej pomocy. Należy do nich świadczenie wypłacone na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów albo świadomego wprowadzenia w błąd przez rodzica. Kolejne wsparcie, które trzeba oddać, to takie, które przyznano na podstawie decyzji, wobec której stwierdzono nieważność z powodu wydania jej bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa. Dotyczy to również pomocy przyznanej na podstawie decyzji, która została następnie uchylona w wyniku wznowienia postępowania. Ostatni przypadek dotyczy świadczeń wypłaconych za okres, w którym rodzinie przysługiwał zasiłek w jednym z krajów UE w związku z podjęciem tam pracy przez jednego z rodziców i objęciem rodziny unijnymi przepisami dotyczącymi koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Podstawa prawna


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane