statystyki

Podwyżka alimentów nie jest automatyczna

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz20.06.2014, 07:37; Aktualizacja: 20.06.2014, 10:13
Alimenty nie są automatycznie waloryzowane

Alimenty nie są automatycznie waloryzowaneźródło: ShutterStock

Od kilku lat były mąż pani Hanny płaci alimenty na syna w tej samej kwocie, jednak chłopiec jest coraz starszy i jego potrzeby rosną. W dodatku z powodu problemów z kręgosłupem musi korzystać z dodatkowych, płatnych zajęć rehabilitacyjnych. – Mąż dobrowolnie nie chce więcej płacić. Czy mogę się domagać automatycznej waloryzacji alimentów ze względu na upływ czasu od wyroku, w którym została ustalona kwota? – pyta samotna matka.

Alimenty nie są automatycznie waloryzowane, nawet gdy upłynęło wiele lat od ich zasądzenia i przyznana dziecku kwota już dawno nie pokrywa jego wzrastających potrzeb. O podwyżce może zadecydować sąd rodzinny. Żeby jednak tak się stało, rodzic działający w imieniu małoletniego dziecka powinien wnieść pozew o ich podwyższenie. Świadczenie to przysługuje bowiem w kwocie odpowiadającej pokryciu usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz możliwościom płatniczym rodzica zobowiązanego do płacenia.

W pozwie pani Hanna powinna uzasadnić, dlaczego domaga się wyższych alimentów, i wykazać, w jaki sposób od momentu zasądzenia dotychczasowych wzrosły potrzeby dziecka. Trzeba sądowi przedstawić dowody, dokumenty, faktury, bo nie przyjmie automatycznie, że wraz z przybywaniem dziecku lat jego potrzeby rosną.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane