statystyki

Podwyżka alimentów nie jest automatyczna

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz20.06.2014, 07:37; Aktualizacja: 20.06.2014, 10:13
Alimenty nie są automatycznie waloryzowane

Alimenty nie są automatycznie waloryzowaneźródło: ShutterStock

Od kilku lat były mąż pani Hanny płaci alimenty na syna w tej samej kwocie, jednak chłopiec jest coraz starszy i jego potrzeby rosną. W dodatku z powodu problemów z kręgosłupem musi korzystać z dodatkowych, płatnych zajęć rehabilitacyjnych. – Mąż dobrowolnie nie chce więcej płacić. Czy mogę się domagać automatycznej waloryzacji alimentów ze względu na upływ czasu od wyroku, w którym została ustalona kwota? – pyta samotna matka.

Alimenty nie są automatycznie waloryzowane, nawet gdy upłynęło wiele lat od ich zasądzenia i przyznana dziecku kwota już dawno nie pokrywa jego wzrastających potrzeb. O podwyżce może zadecydować sąd rodzinny. Żeby jednak tak się stało, rodzic działający w imieniu małoletniego dziecka powinien wnieść pozew o ich podwyższenie. Świadczenie to przysługuje bowiem w kwocie odpowiadającej pokryciu usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz możliwościom płatniczym rodzica zobowiązanego do płacenia.

W pozwie pani Hanna powinna uzasadnić, dlaczego domaga się wyższych alimentów, i wykazać, w jaki sposób od momentu zasądzenia dotychczasowych wzrosły potrzeby dziecka. Trzeba sądowi przedstawić dowody, dokumenty, faktury, bo nie przyjmie automatycznie, że wraz z przybywaniem dziecku lat jego potrzeby rosną.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane