W sprawie opiekunów niepełnosprawnych nie zawiodło państwo, a konkretni ludzie - przekonywała w radiowej Trójce Rzecznik Praw Obywatelskich. Profesor Irena Lipowicz będzie sprawdzać, kto konkretnie w rządzie odpowiada za to, że opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych odebrano prawo do świadczeń.

Sejm zajmuje się właśnie przywróceniem tych zasiłków, po decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który na wniosek RPO uchylił przepisy w tej sprawie. Profesor Lipowicz mówiła w Trójce, że przeprosiny ministra pracy to za mało. Przekonywała, że warto przy tej okazji przetestować, jak działa ustawa o odpowiedzialności urzędników państwowych za popełnione błędy.

Zapowiedziała też, że będzie sprawdzać, jaka była odpowiedzialność ministra pracy w tworzeniu przepisów podważonych przez Trybunał Konstytucyjny. Chce też pytać o inne osoby zaangażowane w pisanie ustawy, aby zwrócić się do ich przełożonych o wyciągnięcie konsekwencji zgodnie z ustawą.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz przyznał, że odebranie opiekunom dorosłych niepełnosprawnych ustalonego wcześniej prawa do świadczeń było błędem. Zapewnił, że otrzymają zwrot należnych im pieniędzy wraz z ustawowymi odsetkami.