Becikowe w związku partnerskim. Czy należy uwzględnić zarobki ojca?

autor: Renata Żaczek07.03.2014, 08:44; Aktualizacja: 07.03.2014, 08:51

Niedługo urodzę pierwsze dziecko. Czy składając wniosek o becikowe, powinnam uwzględnić zarobki ojca dziecka, z którym jestem w związku partnerskim? – zastanawia się pani Ewelina.

Becikowe to jednorazowy dodatek w wysokości 1 tys. zł, przyznawany rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 1922 zł miesięcznie. Pisemny wniosek składa się w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Należy w nim uwzględnić dochody (netto) każdego pełnoletniego członka rodziny. Do końca października 2014 r. pod uwagę bierze się dochody za 2012 rok, ale jeśli w roku 2013 pojawiły się nowe ich źródła, trzeba złożyć odpowiednie dokumenty i je doliczyć. Również utratę źródeł dochodu w 2012 r. należy udokumentować (np. świadectwo pracy, decyzja o likwidacji działalności gospodarczej, decyzja ZUS lub urzędu pracy). Dochody potwierdza zaświadczenie z urzędu skarbowego i zaświadczenie z ZUS, od pracodawcy o wysokości odprowadzonych składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2012 r.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane