Kto może się starać o przyznanie dodatku energetycznego

autor: Renata Żaczek28.02.2014, 07:42; Aktualizacja: 28.02.2014, 08:36

Czy to prawda, że mając prawo do dodatku mieszkaniowego, mogę wystąpić o dodatek energetyczny – pyta pani Wiesława. – Słyszałam jednak, że za każdym razem, składając wniosek, muszę zapłacić 10 zł – niepokoi się czytelniczka.

Dodatek energetyczny to nowe świadczenie, o które mogą się starać korzystający z dodatku mieszkaniowego. Taką możliwość wprowadziła nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne. Dofinansowanie przysługuje odbiorcom wrażliwym energii elektrycznej, czyli osobom, które pobierają już dodatek mieszkaniowy (lub spełniają warunki do jego otrzymania), mają stałą umowę na dostawę energii elektrycznej i zamieszkują w miejscu jej dostarczania. Wysokość dodatku uzależniona jest od liczby osób w gospodarstwie domowym i od 1 stycznia do 30 kwietnia 2014 r. dla jednoosobowego gospodarstwa domowego wynosi 11,36 zł, gdy mieszka w nim od dwóch do czterech osób – 15,77 zł, powyżej pięciu osób – 18,93 zł miesięcznie. Kwotę dodatku energetycznego na kolejne 12 miesięcy ogłasza w Monitorze Polskim minister właściwy do spraw gospodarki do 30 kwietnia każdego roku. Przepisy nie precyzują, na jaki czas jest przyznawany dodatek, ale ponieważ jest on powiązany z dodatkiem mieszkaniowym, który udzielany jest na sześć miesięcy, to zapewne dotyczy go taka sama zasada. Po tym okresie należy ponownie wystąpić z wnioskiem o świadczenie, ponieważ przyznanie kolejnego dodatku nie jest automatyczne. Uwaga! Nie trzeba już wnosić opłaty skarbowej w wysokości 10 zł za każdy składany wniosek.


Pozostało jeszcze 35% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kpiny z narodu polskiego?(2014-03-02 06:52) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem biednym emerytem ale nie jestem żebrakiem na tyle zeby skomleć o byle jaki ochłap władz, niby polskich?
    Debile, mogę wam oddawać dwa razy więcej, niż ten wasz zasrany dodatek
    energetyczny, i myślę ze żaden polak nie poniży się do takiej podłości i weźmie te parę groszy jałmużny?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane