statystyki

Kto może się starać o przyznanie dodatku energetycznego

autor: Renata Żaczek28.02.2014, 07:42; Aktualizacja: 28.02.2014, 08:36

Czy to prawda, że mając prawo do dodatku mieszkaniowego, mogę wystąpić o dodatek energetyczny – pyta pani Wiesława. – Słyszałam jednak, że za każdym razem, składając wniosek, muszę zapłacić 10 zł – niepokoi się czytelniczka.

Dodatek energetyczny to nowe świadczenie, o które mogą się starać korzystający z dodatku mieszkaniowego. Taką możliwość wprowadziła nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne. Dofinansowanie przysługuje odbiorcom wrażliwym energii elektrycznej, czyli osobom, które pobierają już dodatek mieszkaniowy (lub spełniają warunki do jego otrzymania), mają stałą umowę na dostawę energii elektrycznej i zamieszkują w miejscu jej dostarczania. Wysokość dodatku uzależniona jest od liczby osób w gospodarstwie domowym i od 1 stycznia do 30 kwietnia 2014 r. dla jednoosobowego gospodarstwa domowego wynosi 11,36 zł, gdy mieszka w nim od dwóch do czterech osób – 15,77 zł, powyżej pięciu osób – 18,93 zł miesięcznie. Kwotę dodatku energetycznego na kolejne 12 miesięcy ogłasza w Monitorze Polskim minister właściwy do spraw gospodarki do 30 kwietnia każdego roku. Przepisy nie precyzują, na jaki czas jest przyznawany dodatek, ale ponieważ jest on powiązany z dodatkiem mieszkaniowym, który udzielany jest na sześć miesięcy, to zapewne dotyczy go taka sama zasada. Po tym okresie należy ponownie wystąpić z wnioskiem o świadczenie, ponieważ przyznanie kolejnego dodatku nie jest automatyczne. Uwaga! Nie trzeba już wnosić opłaty skarbowej w wysokości 10 zł za każdy składany wniosek.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kpiny z narodu polskiego?(2014-03-02 06:52) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem biednym emerytem ale nie jestem żebrakiem na tyle zeby skomleć o byle jaki ochłap władz, niby polskich?
    Debile, mogę wam oddawać dwa razy więcej, niż ten wasz zasrany dodatek
    energetyczny, i myślę ze żaden polak nie poniży się do takiej podłości i weźmie te parę groszy jałmużny?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane