Wg Najwyższej Izby Kontroli PFRON źle wspiera niepełnosprawnych

18.07.2011, 12:31; Aktualizacja: 18.07.2011, 12:59

Aktywizacja osób niepełnosprawnych nie przynosi wystarczających efektów. W latach 2007-2010 (pierwsze półrocze) na programy aktywizujące niepełnosprawnych prowadzone przez PFRON przeznaczono ok. 300 mln zł, ale miały one wady - wynika z kontroli NIK.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (8)

  • młody(2011-07-18 19:00) Zgłoś naruszenie 00

    Moim zdaniem: Należy zlkwidować wszystkie tzw. "Zakłady Pracy CHronionej"!
    Cwani pracodacy doją KRYTYCZNIE ZADŁUŻONY skarb państwa, a niepełnosprwni pracują za jałmużne!
    Najwyższy Czas wprowadzić Wolny rynek pracy dla niepełnosprawnych!
    Firma która zatrudnia nawet jednego (1) niepełnosprawnego w zależności od stopnia niepełnosprawności powinna mieć adekwatne ulgi.

    Odpowiedz
  • Zlikwidowac ZPCHR(2011-07-19 16:43) Zgłoś naruszenie 00

    to nie jest zadna pomoc dla niepelnosprawnych, niektorzy pracuja, korzystaja z pomocy zakladowych funduszy, wyjezdzaja na wczasy, turnusy - i tak osoby, ktore dozoruja, kieruja całymi grupami ludzi niepelnosprawnych
    w z-dzie, jakims dziwnym trafem na turnus, darmowy, wyjezdzaja z... opiekunem!
    I to wszytsko zgodnie z prawem, poniewaz maja, często po prostu wyżebrane tzw grupy , cala ich choroba to np. zwyrodnienie kregoslupa, pracuja maja sie dobrze, ale na rehabilitacje musi ich zawozić, prowadzać, oplacony z PFRON opiekun.
    Rozumiem osoby psychicznie chore, czy na wozkach, o kulach.
    W glowie sie nie miesci, jak w normalnym spoleczenstwie mozna tolerowac takie rzeczy.

    Odpowiedz
  • pracodawca(2011-07-20 10:59) Zgłoś naruszenie 00

    nie rozumiem tych komentarzy - NIK wykrywa nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy przez PFRON na programy, których beneficjentami są organizacje pożytku publicznego a nie zpchr, a Wy krzyczycie - zlikwidowac zpchr! Tylko gdzie będziecie pracować wtedy Wy - niepełnosprawni? Pracodawca dostaje dofinansowania z pfron do zatrudnienia osób niepelnosprawnych przeznaczone na to ustawowo. Zastanówcie się zanim coś napiszecie, mądrale...Panie "Młody" - wolny rynek istnieje już od kilku lat. Panie "zlikwidować zpchr" - opiekunowie mogą i powinni wyjeżdzać z osobami niepełnosprawnymi, bo te potrzebują w większości specjalnej opieki - sami sobie chcecie zabrać przywileje. Roszczeniowcy...scyzoryk się otwiera...

    Odpowiedz
  • dla kogo opiekun?(2011-07-20 12:41) Zgłoś naruszenie 00

    Pan pracodawca plecie androny.
    Wyłożę łopatologicznie.
    W artykule mowa jest o aktywizacji zawodowej osob niepelnosprawnych - czyli o ich przystosowaniu do rynku pracy - m.in w ZPCHR.
    KAZDE srodki zmarnowane przez PFRON rzutuja na ograniczanie innej pomocy, dla innych ON, BO PRZECIEZ NIE KAZDY PRACUJE !!!
    PFRON pompuje pieniadze pracodawcom, a w Centrach Pomocy rodzinie nie ma na turnusy dla ON z umiarkowanym i lekkim stopniem, dla ludzi ktorzy nie pracują i maja glodowe renty, ze o zakupie sprzetu nie wspomnę.

    Opiekun owszem, ale dla osob NAPRAWDE NIEPELNOSPRAWNYCH, a nie dla ludzi sprawnych w pracy, kierujacych produkcja, zarzadzających pracownikami
    (nie)pelnosprawnymi.
    No i mamy np taki paradoks, że osobo niepelnosprawna biegajaca jak fryga, kierujaca nawet ludźmi zdrowymi - na turnus wyjeżdża z oplaconym przez ZFRON opiekunem.
    Czy to nie paranoja???

    Odpowiedz
  • Komu mozna zabrac przywileje ?(2011-07-20 12:46) Zgłoś naruszenie 00

    tym, ktorzy je maja.
    Przeciez NIE WSZYSCY PRACUJĄ, panie pracodawco:)
    a PFRON jest , jak sama nazwa wskazuje na REHABILITACJE OSOB NIEPELNOSPRAWNYCH, a nie na fundowanie wczasow tylko tym ktorzy maja dostęp, uklady itd.

    Odpowiedz
  • niepełnosprawna(2011-07-25 16:14) Zgłoś naruszenie 00

    PFRON wali dla pracodawców a ci co nie mogą pracować nic !!!

    Odpowiedz
  • s:)(2011-07-29 12:19) Zgłoś naruszenie 00

    opiekun na turnus przyznawany jest zwykle dla osoby niewidomej, lub posiadającej wyższą grupę. Szkoda, że NIK nie zauważył problemu jaki zaistniał w PFRONie w drugiej połowie ubiegłego roku tzn brak u nich środków finansowych - w związku powyszym wypłaty dofinansowań dla zpchrów wstrzymywane były na kilka miesięcy - w przypadkach skrajnych i pół roku. Biorąc pod uwagę wydajność pracowników niepełnosprawnych, oraz możliwości wytwórcze tychże ekonomiczna opłacalność funkcjonowania ZPCHR-u jest żadna bez srodków uzyskiwanych od PFRONu na dofinansowanie wynagrodzeń.
    Szkoda tylko że postępowania administracyjne sprawdzające sytuację ekonomiczną, które wówczas pfron uruchomił jako legalną metodę na wstrzymanie wypłat pracodawcom nie zostały przez nik zakwestionowane. Szkoda że NIK nie zauważył ile zakładów pzez to padło, bo nie wytrzymały kilku miesięcy bez dofinansowania, szkoda że nie zauważyli ilu niepełnosprawnych przez to straciło prace.
    Wiem że zpchry mają złą renomę, ale to efekt lat ubiegłych i ówczesnego systemu, który pompował tam fundusze i nakazywał jednostkom samorządowym lokowanie tam zamówień - ale wierzcie mi, obecnie to bieda aż piszczy i szkoda słow. Klienta trzeba pozyskac samemu na rynku konkurencyjnym - a konkurowac to nie ma czym, bo to ani termin wykonania, ani jakość ani tym bardziej cena...

    Odpowiedz
  • ARTUR(2011-08-01 20:44) Zgłoś naruszenie 00

    WITAM popieram N.I.K. gdyz PFRON niedbale wykonuje swoja powinosc i pieniadze trafiaja nie dla osob niepelnosprawnych a odwrotnie mam na to durzo pzykladow np NIEWIDOMI BIZNESMENI - CZAS NA WLASNO FIRME PEFRON przekazal jakos kwote do starostwa KARTUZY pomorskie na dotacje dla niepenosprawnych a starostwo wykorzystalo to na inne cele i dotacij nie ma podal bym jeszcze przyklady ale poco mam osoby niepelnosprawne denerwowac zegnam artur

    Odpowiedz