W tym roku do egzaminu z matematyki na rozszerzonym poziomie przystąpi 67 proc. więcej maturzystów niż rok temu. Z przedmiotów dodatkowych najpopularniejsza jest geografia.

Centralna Komisja Egzaminacyjna musi przygotować blisko 1,8 mln maturalnych arkuszy egzaminacyjnych. W tym roku po raz pierwszy także dla 394 tys. maturzystów obowiązkowo zdających matematykę na poziomie podstawowym.

Jednak aż 58 tys. z nich przystąpi do egzaminu na poziomie rozszerzonym. W ubiegłym roku wybrało go 34,7 tys. uczniów. Zainteresowanie matematyką na trudniejszym poziomie wzrosło aż o 69 proc. W 2009 r., gdy matematyka nie była przedmiotem obowiązkowym, w sumie zdawało ją 76,9 tys. uczniów.

Prof. Tadeusz Luty, były rektor Politechniki Wrocławskiej, uważa, że tak duży wzrost zdających trudniejszy poziom, to ogromny sukces. Podkreśla, że dzięki obowiązkowej maturze z matematyki, czego był zwolennikiem, młodzież zaczęła traktować ten przedmiot z większą powagą, a w efekcie coraz więcej osób decyduje się na studia techniczne.

Reklama

Dyrektorzy liceów przyznają, że rośnie popularność kierunków ścisłych.

- Coraz więcej naszych uczniów wybiera studia na politechnikach – mówi Jarosław Durszewicz, dyrektor I LO w Bydgoszczy.

Taka tendencja nie dziwi Lucyny Grabowskiej z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

- Młodzi ludzie wybierają te kierunki studiów, których ukończenie gwarantuje zdobycie atrakcyjnej pracy – podkreśla.

Młodzi ludzie nie tylko polubili matematykę, ale również fizykę. W tym roku przedmiot ten będzie zdawało 43 proc. więcej osób niż w roku ubiegłym.
Dyrektorzy liceów podkreślają jednak, że wybory przedmiotów maturalnych w dużej mierze zdeterminowane są wymaganiami, jakie stawiają uczelnie. Egzamin maturalny jest bowiem jednocześnie egzaminem wstępnym na studia.

Z przedmiotów dodatkowych najwięcej osób będzie zdawało kolejno: geografię (81 tys.), biologię (72 tys.) i wiedzę o społeczeństwie (67 tys.).
Oznacza to, że największą popularnością nadal cieszą się studia ekonomiczne, medyczne oraz tradycyjnie humanistyczne.