statystyki

Kto ma zadbać o bezpieczną pracę przy urządzeniach energetycznych

autor: Karolina Topolska22.10.2020, 08:11; Aktualizacja: 22.10.2020, 08:14
Przy wykonywaniu prac na pisemne polecenie wprowadzono również zakaz łączenia więcej niż dwóch funkcji jednocześnie. Poza tym łączeniu nie mogą podlegać funkcje dopuszczającego i kierującego zespołem (z wyjątkiem technologii prac pod napięciem).

Przy wykonywaniu prac na pisemne polecenie wprowadzono również zakaz łączenia więcej niż dwóch funkcji jednocześnie. Poza tym łączeniu nie mogą podlegać funkcje dopuszczającego i kierującego zespołem (z wyjątkiem technologii prac pod napięciem).źródło: ShutterStock

Już za cztery dni będzie to zadanie pracodawcy, a nie jak dotychczas – podmiotu prowadzącego eksploatację. Do niektórych czynności zostaną zaś dopuszczone osoby niemające wymaganych uprawnień.

Od 26 października zacznie obowiązywać rozporządzenie ministra energii z 28 sierpnia 2019 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (Dz.U. poz. 1830; ost.zm. Dz.U. poz. 1649). Regulacja ta wchodzi w życie po ponad rocznym vacatio legis. Co ciekawe, termin ten już dwukrotnie przekładano (najpierw na 26 marca, a następnie na 26 września br.), a jako przyczynę wskazywano epidemię koronawirusa. Obecnie jednak, mimo rosnącej fali zakażeń w kraju, Ministerstwo Klimatu i Środowiska na pytanie DGP potwierdziło, że kolejnego przesunięcia terminu wejścia w życie nowych regulacji już nie będzie .

Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo prac przy urządzeniach energetycznych. Autorzy projektu podkreślają też, że zliberalizowane zostaną dotychczasowe procedury stosowane w przemyśle i w energetyce zawodowej, które były trudne do udźwignięcia dla mikroprzedsiębiorstw.

Doprecyzowanie pojęć

Nowe przepisy stanowią udoskonaloną wersję wciąż jeszcze obowiązującego rozporządzenia ministra gospodarki o tym samym tytule (z 28 marca 2013 r., Dz.U. poz. 492). W stosunku do niego nowa regulacja zawiera kilka istotnych zmian. I tak np. w porównaniu do rozporządzenia z 2013 r. znacznie rozszerzono i zarazem doprecyzowano kluczowe pojęcia dotyczące prac wykonywanych przy urządzeniach energetycznych (par. 2 nowego rozporządzenia).

Z katalogu pojęć istotnych dla interpretacji rozporządzenia zniknie definicja „prowadzącego eksploatację”, którym (w uproszczeniu) jest podmiot zajmujący się eksploatacją urządzeń energetycznych własnych lub powierzonych. Tam zaś, gdzie dotychczas rozporządzenie z 2013 r. przewidywało obowiązki lub odpowiedzialność tego podmiotu, nowe przepisy stanowią, że spoczywają one na pracodawcy. To nowe podejście usuwa niejasności co do tego, kim w danym przypadku jest podmiot prowadzący eksploatację, a tym samym rozwiewa wątpliwości, komu przypisać odpowiedzialność. Co do „prowadzącego eksploatację” dotychczas pojawiały się bowiem pytania, czy jest nim tylko podmiot gospodarczy, czy może również np. osoba funkcyjna w strukturze organizacyjnej firmy, której powierzono obowiązki w zakresie prowadzenia prac eksploatacyjnych. Wątpliwości dotyczyły też m.in. sytuacji, gdy różne działania z zakresu eksploatacji (np. obsługa urządzenia i prace serwisowe) są rozdzielone pomiędzy różne podmioty. Przeniesienie obowiązków na pracodawców ma miejsce w wielu regulacjach nowego rozporządzenia. Od 26 października pracodawca będzie np. sporządzać instrukcję eksploatacji urządzenia energetycznego (lub grup takich urządzeń), a także odpowiadać za jej bieżącą aktualizację (par. 4). Do jego kompetencji będzie też należeć upoważnianie konkretnych osób do wykonywania w jego imieniu określonych czynności lub prac eksploatacyjnych (zobowiązany będzie jednocześnie prowadzić wykaz takich osób upoważnionych – par. 5).


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Inspektor Pra(2020-10-24 16:13) Zgłoś naruszenie 10

    ..........Pracodawca?--ma mi mówić czy mogę naprawić własny odkurzacz.Słowo pracodawca powinien zastąpić terminem przedsiębiorca. Mało tego Rozporządzenie od dawna nie reguluje kwestii obsady ilościowej stanowisk. Czy Poleceniodawca który w ciągu 1 dniówki roboczej ma wg pracodawcy wystawić 10 lub 20 poleceń i do tego nadzorować ruch zakładu energetycznego jest w stanie to wykonać? . Przecież zarządzający firma pracodawcy w celu osiągnięcia wyniku ekonomicznego prowokują sytuacje całkowicie nierealne. Macie wydać polecenia 20 firmom zewnętrznym ( bo one czekają i trzeba Im za postój placić) i jeszcze przeprowadzić taki a taki zakres obowiązków i czynności służbowych.w ciagu zmiany roboczej --tak to wygląda w praktyce.. W tej sytuacji jako "owoc zatrutego drzewa"t akich pracodawców trzeba w celu własnej dupokryjki zwyczajnie nagrywać.A czy "Dopuszczający" który w ciągu dnia roboczego ma wykonac swoje zadania funkcyjne z obsługi urządzeń elektroenergetycznych jest w stanie prawidłowo dopuścić 20 zespołów pracowniczych --nie-- tego tez nie jest w sanie wykonać-czasowo ,więc jaki mamy efekt działających pod presja pracodawców --fikcja i przestępstwa. Rozporządzenie powinno więc wyraźnie określić iz zarówno poleceniodawca oraz dopuszczający w tym czasie nie może wykonywać i prowadzić żadnych innych czynności funkcyjnych (kierowanie ruchem zakładu) gdyż nie jest w stanie wykonywać dwóch czynności na raz,--ze wystawianie poleceń i dopuszczanie może sie odbyć tylko po zakończeniu poprzedniego zadania a pracodawca powinien zatrudniać tyle osób aby te czynności mogły sie odbywać bez presji z jego strony. Osoby kierujące pracownikami powinni być w nawiązaniu do Ustawy Kodeks Pracy odpowiednio wynagradzani i nalezy pamiętać iz tzw polecenia pisemne nie negują prawa wydawania poleceń ustnych wynikających z Kodeksu Pracy gdyz Rozporządzenie jako akt niższego rzędu względem Ustawy KP nie może jej znosić.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane