statystyki

Małżonek jedynego wspólnika nie podlega ubezpieczeniom jako współpracownik

autor: Ryszard Sadlik22.08.2020, 08:00
Określenie tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym przez małżonka jedynego wspólnika spółki z o.o. budzi kontrowersje oraz spory z ZUS.

Określenie tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym przez małżonka jedynego wspólnika spółki z o.o. budzi kontrowersje oraz spory z ZUS.źródło: ShutterStock

Zdaniem Sądu Najwyższego taka osoba może współpracować jedynie z samą spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Takie stanowisko budzi jednak wątpliwości.

Określenie tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym przez małżonka jedynego wspólnika spółki z o.o. budzi kontrowersje oraz spory z ZUS. W orzecznictwie Sądu Najwyższego stwierdzono, że nieuzasadnione jest uznawanie go za osobę współpracującą z tym wspólnikiem i podlegającą z tego powodu ubezpieczeniom społecznym, natomiast nie jest wykluczone podleganie przez niego tym ubezpieczeniom jako pracownikowi spółki. Rozstrzygnięcie to budzi jednak wątpliwości.

Wola stron bez znaczenia


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane