statystyki

Nadpłacone składki już niedługo do odzyskania

autor: Paulina Szewioła17.08.2020, 06:01; Aktualizacja: 17.08.2020, 07:57
ZUS

Niewiele jednak brakowało, aby ustawa w ogóle nie została uchwalona. Senat opowiedział się bowiem za jej odrzuceniem ze względu na tryb prac nad rządowym projektem. Początkowo modyfikował on bowiem zasady zatrudniania cudzoziemców.źródło: ShutterStock

Pełne zwolnienie ze składek płatników, którym ZUS wcześniej zaliczył nadpłaty na poczet bieżących należności, przewiduje nowelizacja ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw, która trafiła do podpisu prezydenta.

Niewiele jednak brakowało, aby ustawa w ogóle nie została uchwalona. Senat opowiedział się bowiem za jej odrzuceniem ze względu na tryb prac nad rządowym projektem. Początkowo modyfikował on bowiem zasady zatrudniania cudzoziemców. Zmiany zostały wymuszone przez dyrektywę 2018/957 z 28 czerwca 2018 r. zmieniającą dyrektywę 96/71/WE dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. W pierwotnym projekcie znalazły się regulacje, zgodnie z którymi po 12 miesiącach delegowania zagranicznego pracownika do Polski zaczną mieć do niego zastosowanie w szerszym zakresie nasze krajowe przepisy.

Czas ten można wydłużyć do 18 miesięcy, ale musi się na to zgodzić Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Oznacza to, że po upływie tego okresu zagraniczni pracownicy w Polsce zyskają prawo np. do urlopu na żądanie. Pierwotny projekt poszerzał też uprawnienia PIP m.in. w obszarze współpracy z innymi państwami UE podczas zwalczaniu nadużyć przy delegowaniu.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane