statystyki

Dyskryminacja płacowa będzie mobbingiem? Nie tędy droga

autor: Karolina Topolska06.07.2020, 10:20; Aktualizacja: 06.07.2020, 10:23
dyskryminacja, praca

To ładnie brzmi, gdy mówimy, że rozszerzamy możliwość dochodzenia roszczeń, a tym samym dbamy o kobiety, jednak prawda jest taka, że proponowana zmiana przyniesie więcej szkody niż pożytku – twierdzi dr Magdalena Zwolińska, adwokat, partner w kancelarii NGL Wiaterźródło: ShutterStock

Zmiana, która miałaby pozwolić na dochodzenie dodatkowych roszczeń za nierówne traktowanie w zakresie wynagradzania, przyniesie więcej szkody niż pożytku. Można tylko mieć nadzieję, że po wyborach nikt już o niej nie będzie pamiętał.

Tuż przed pierwszą turą wyborów prezydenckich głośno zrobiło się o planowanym projekcie zmiany kodeksu pracy, na mocy której dyskryminacja stałaby się jedną z odmian mobbingu. W ubiegły piątek projekt zawisł wreszcie na stronie internetowej Sejmu (został wniesiony jako inicjatywa posłów PiS). Propozycja jest następująca: za mobbing byłyby uważane również „działania lub zachowania polegające na uporczywym i długotrwałym różnicowaniu wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników”. Oczywiście w definicji pozostałyby nadal także działania będące nękaniem lub zastraszaniem pracownika.

Autorzy projektu w jego uzasadnieniu wskazują, że celem jest rozszerzenie wachlarza roszczeń dostępnych pracownikom dyskryminowanym pod względem płacowym również o możliwość zgłaszania żądań typowych dla mobbingu, czyli np. o zadośćuczynienie za krzywdę. Przekonują także, że rozwiązanie to z pewnością poprawi pozycję kobiet na rynku pracy, a także korzystnie wpłynie na respektowanie przez pracodawców zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w zakresie wynagrodzenia.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane