statystyki

Zasiłek opiekuńczy wyłącznie na dni robocze to strata dla pracownika

autor: Paweł Ziółkowski14.05.2020, 09:24; Aktualizacja: 14.05.2020, 09:25
Przedłużający się stan epidemii stawia przed nami kolejne wyzwania. Kłopotliwe jest obecnie m.in. rozliczanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego, a problemy z tym związane są skutkiem serii niefortunnych zdarzeń.

Przedłużający się stan epidemii stawia przed nami kolejne wyzwania. Kłopotliwe jest obecnie m.in. rozliczanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego, a problemy z tym związane są skutkiem serii niefortunnych zdarzeń.źródło: ShutterStock

Przy całym miesiącu opieki oznacza to 56, a nie 80 proc. pensji. Taki efekt daje zastosowanie przyjętej już dawno, także przez resort pracy, interpretacji, która niestety nie przystaje do obecnych realiów.

Przedłużający się stan epidemii stawia przed nami kolejne wyzwania. Kłopotliwe jest obecnie m.in. rozliczanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego, a problemy z tym związane są skutkiem serii niefortunnych zdarzeń.

Wadliwa legislacja

Przypomnijmy: na mocy art. 36 ust. 3 oraz art. 47 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 645; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 568) podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za jeden dzień niezdolności do pracy stanowi 1/30 część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku. Z kolei par. 11 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 927) stanowi, że obliczając wynagrodzenie ustalone w stałej stawce miesięcznej za przepracowaną część miesiąca, w sytuacji gdy za pozostałą część tego miesiąca pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek, miesięczną stawkę wynagrodzenia dzielimy przez 30 i otrzymaną kwotę mnożymy przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby. Tak obliczoną kwotę odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Takie oderwanie świadczeń od kalendarza i ich sztywne obliczanie powoduje spore zamieszanie. Jeżeli bowiem np. okresy zasiłkowe będą ustalone wyłącznie od poniedziałku do piątku, to w przypadku gdy obejmują wszystkie dni robocze danego miesiąca, pracodawca powinien zgodnie z rozporządzeniem wypłacić za pozostałe dni „wynagrodzenie za czas przepracowany” – mimo że pracownik w ogóle nie świadczył pracy w tym miesiącu.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (65)

  • Ja(2020-05-14 21:42) Zgłoś naruszenie 338

    Się cieszcie że nie jesteście na zasiłku, bo Ci co są to pieniędzy z zasiłku nie widzieli ...

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Gosia(2020-05-14 16:14) Zgłoś naruszenie 2215

    Dajcie zasiłek dla dzieci do 12 roku życia a nie rodzice muszą się martwić i kombinować co z dzieckiem zrobić. Ja 9 latka samego nie zostawię w domu to jest proste i logiczne. Rozdajecie kasę na prawo i lewo a na starsze dzieci niema.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Beata(2020-05-14 20:47) Zgłoś naruszenie 2012

    Moje dziecko 18.05.kończy 8 lat.W piątek jestem na zasiłku w ramach opieki,a w poniedziałek dziecko ma zostać samo w domu,bo jest na tyle duże?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Opieka(2020-05-14 17:04) Zgłoś naruszenie 204

    Nikt nie pomyślał o osobach ktore opiekują sie starszymi rodzicami czyli mają w domu osoby wysokiego ryzyka a do dyzpozycji maja 14 dni

    Odpowiedz
  • eM(2020-05-15 15:31) Zgłoś naruszenie 176

    pracuje w zusie i wyplacam zasilki, szkoda, ze jest taki krzyk i wieszanie psów na nas, tez mamy dzieci, jest nas w pracy mniej, a wnioskow cale tony, telefony to przeszkadzanie w pracy, rozmawiam, a.w tym czasie wyplacilabym 2-3 sprawy, nic nie poradzimy, przy takiej ilosci spraw nie da sie szybciej, pracujemy po 12 godzin, wszystkich covid zaskoczyl, troche cierpliwosci, ja wiem, ze wszyscy czekaja na kase, ale my tez jestesmy ludzmi, staramy sie jak najszybciej wyplacac

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Gosia(2020-05-14 19:32) Zgłoś naruszenie 1411

    Kompletna bzdura. Jest zupełnie odwrotnie. Bardziej opłaca się brać zasiłek bez weekendów, bo za dni weekendowe pracodawca wypłaca 100% stawki.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Policjanci(2020-05-14 22:02) Zgłoś naruszenie 1310

    Policjanci nie mogą skorzystać z opieki. Jak żona czy mąż pracuje w określonych godzinach pracy to małżonek funkcjonariusz może pracowac(MUSI)W pozostałych godzinach. Jak żona 9-17 To policjant g.18-02 przychodxi po służbie szybko spać i od rana już może się opiekować dziećmi. I tak w koło.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Rodzic(2020-05-14 21:23) Zgłoś naruszenie 716

    A co z dziećmi do lat 8 które nie są zapisane do przedszkola, którymi zajmowali się dziadkowie nic nie dostają, żadnych zasiłków. Dlaczego?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Agnieszka (2020-05-15 08:01) Zgłoś naruszenie 62

    Za cały miesiąc kwiecień dostałam 2100, opłaca się wypisywać z weekendem.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ewelina(2020-05-15 08:11) Zgłoś naruszenie 52

    A zgodnie z prawem jesli w normalnym trybie pracuję od poniedziałku do piątku to jak mam wypełnić ten wniosek?czy należy wypisać to np. Ciągiem od.1.05-15.05.2020 czy tygodniami po 5 dni?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ja (2020-05-14 21:19) Zgłoś naruszenie 48

    Prawda zawsze tak bylo jak ske wezmie zwolnienie zachaczajac o weekend to zus wyplaci 80 % za dwa dni za ktore prqcodawca zaplacilby 100

    Odpowiedz
  • Roksana(2020-05-15 16:29) Zgłoś naruszenie 41

    skoro dzieli się na 30 części to pokażcie mi miesiąc z 30 dniami pracującymi i wolnymi weekendami. te 30 części z czegoś się wzięło.

    Odpowiedz
  • Ruda(2020-05-15 17:36) Zgłoś naruszenie 31

    O wypłatę zasiłku opiekuńczego z powodu Covid19 należy złożyć wniosek do ZUS jeżeli pracuje się w zakładzie zatrudniającym do 20 pracowników. ZUS płaci zasiłek na wniosek ubezpieczonego.

    Odpowiedz
  • Pielęgniarka (2020-05-15 22:45) Zgłoś naruszenie 31

    Dla mnie dniem roboczym jest sobota, niedziela i święto, bo taką mam pracę.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ala(2020-05-14 20:50) Zgłoś naruszenie 35

    Powinien czy musi

    Odpowiedz
  • Karolina (2020-05-15 11:42) Zgłoś naruszenie 32

    Ja też nic nie dostałam, zero. Od 16 marca.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Aniula (2020-05-15 14:20) Zgłoś naruszenie 23

    Ja dostałam normalnie opiekę nad dzieckiem. Wszystko zależy od pracy zus który wypłaca zasiłek. Znam osoby które nie dostały jak ja a teraz przyszło wyrównanie za marzec i kwiecień. Więc może warto zadzwonić do ZUS i zapytać co z moim zasiłkiem a nie pisać że nic nie płacą.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Karolcian(2020-05-16 22:15) Zgłoś naruszenie 10

    Zwrocie uwagę że na e dostajecie 80% wynagrodzenia ZUS zabiera dodatkowo 17% w moim przypadku i nie mam pojęcia dlaczego pani z zusu nie potrafiła mi wytłumaczyć dlaczego tak jest więc moje opiekuńcze to 63%

    Odpowiedz