statystyki

Jak obliczyć pensję pracownika z obniżonym wymiarem czasu pracy i zasiłkiem opiekuńczym?

autor: Łukasz Prasołek, Elżbieta Młynarska-Wełpa14.05.2020, 09:31; Aktualizacja: 14.05.2020, 09:31
Jeśli absencja związana z zasiłkiem chorobowym/opiekuńczym przypada zarówno przed, jak i po obniżeniu wymiaru czasu pracy, to pomniejszeń należy dokonać oddzielnie dla każdego okresu – tj. najpierw od normalnego, a następnie od obniżonego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi.

Jeśli absencja związana z zasiłkiem chorobowym/opiekuńczym przypada zarówno przed, jak i po obniżeniu wymiaru czasu pracy, to pomniejszeń należy dokonać oddzielnie dla każdego okresu – tj. najpierw od normalnego, a następnie od obniżonego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który wykazał spadek obrotów gospodarczych spowodowanych COVID-19, ma możliwość ograniczenia wymiaru czasu pracy pracownikom do 20 proc.
Po takim obniżeniu pracownik powinien być jednak zatrudniony na przynajmniej 0,5 etatu, a jego wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalane proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Pracownik (wiek ponad 26 lat) zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Wynagrodzenie stałe miesięczne: 4200 zł brutto, obowiązujące od stycznia 2019 r. Od 14 kwietnia 2020 r. pracodawca na podstawie tarczy antykryzysowej obniżył mu wymiar czasu pracy o 20 proc. i proporcjonalnie zmniejszył wysokość wynagrodzenia. W związku z epidemią COVID-19 pracownik złożył wniosek o wykorzystanie 14-dniowego dodatkowego zasiłku opiekuńczego od 17 do 30 marca 2020 r. z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad siedmioletnią córką. Kolejny wniosek o wykorzystanie owego zasiłku zatrudniony złożył w kwietniu 2020 r., na okres sprawowania osobistej opieki nad córką od 3 do 16 kwietnia 2020 r. Następnie pracownik wystąpił o wypłatę zasiłku opiekuńczego za okres od 4 do 18 maja 2020 r. Pracownik złożył pracodawcy oświadczenie PIT-2. Przysługują mu podstawowe koszty uzyskania przychodów. Nie złożył wniosku o pobieranie zaliczki na podatek w wysokości 32 proc. Wynagrodzenie za pracę wraz z premią miesięczną zadaniową i innymi składnikami płacowymi wypłacane jest w tym zakładzie pracy na koniec danego miesiąca. Jak będzie wyglądała lista płac tego pracownika za marzec, kwiecień i maj 2020 r.?

Przedsiębiorca, który wykazał spadek obrotów gospodarczych spowodowanych COVID-19, ma możliwość ograniczenia wymiaru czasu pracy pracownikom do 20 proc., zgodnie z art. 15g ust. 8 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 695; dalej: specustawa o COVID-19). Po takim obniżeniu pracownik powinien być jednak zatrudniony na przynajmniej 0,5 etatu, a jego wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalane proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Pracodawca może w takim przypadku skorzystać z dofinansowania z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia pracownika płatne przez pracodawcę. Dotacja ta obejmuje 50 proc. wynagrodzenia po obniżeniu wymiaru czasu pracy (a więc odnosi się ją do bieżącej pensji pracownika). Przy czym maksymalna jej wartość to 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z kwartału poprzedzającego złożenie wniosku o dofinansowanie (2079,43 zł brutto) + 100 proc. należnych pracodawcy składek na ubezpieczenie społeczne (372,84 zł). Maksymalnie więc pomoc wyniesie 2452,72 zł dla pracownika.

Uwaga! Pojęcie wynagrodzenia na potrzeby niniejszego przepisu i zależność pomiędzy jego wypłatą a otrzymaniem dofinansowania przez pracodawcę są identyczne jak w przypadku przestoju ekonomicznego i zostały szczegółowo opisane w naszym poprzednim tekście: „Jak wyliczyć płace, gdy w trakcie miesiąca wprowadzono przestój ekonomiczny”, opublikowanym 7 maja 2020 r. (DGP nr 88).


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane