statystyki

Zleceniobiorca otrzyma postojowe tylko wtedy, gdy firma na to pozwoli

autor: Joanna Śliwińska07.05.2020, 09:32; Aktualizacja: 07.05.2020, 09:32
Problem ma swoje bardzo praktyczne źródło. Część firm, szczególnie tych zawierających umowy o dzieło, nie chce w ogóle informować ZUS, że takie umowy zostały zawarte.

Problem ma swoje bardzo praktyczne źródło. Część firm, szczególnie tych zawierających umowy o dzieło, nie chce w ogóle informować ZUS, że takie umowy zostały zawarte.źródło: ShutterStock

Wniosek o to świadczenie może złożyć wyłącznie zleceniodawca. I nawet gdy z różnych powodów odmawia on dopełnienia tej formalności, to – zdaniem ZUS – wykonujący umowę nie może tego zrobić sam

Taki wniosek wynika z udzielonej nam przez ZUS odpowiedzi i literalnego brzmienia specustawy o COVID-19. Tak więc wniosek o świadczenie postojowe można złożyć tylko z pośrednictwem zleceniodawcy, a jeśli ten nie chce tego zrobić – można go do tego zmusić jedynie wyrokiem sądu. Zdaniem ZUS taka droga pozostaje również osobie, która zawarła umowę o dzieło albo inny rodzaj umowy cywilnoprawnej uprawniającej do otrzymania wsparcia.

Obawa przed kontrolą

Problem ma swoje bardzo praktyczne źródło. Część firm, szczególnie tych zawierających umowy o dzieło, nie chce w ogóle informować ZUS, że takie umowy zostały zawarte. Przypomnijmy, że obowiązek rejestracji kontraktów tego typu wejdzie w życie dopiero w 2021 r., a obecnie są one niewidoczne dla systemu ubezpieczeń. ZUS wykrywa je dopiero w trakcie kontroli w danej firmie i często kwestionuje ich charakter, twierdząc, że są to umowy zlecenia i żąda zapłaty zaległych składek. Tak więc część przedsiębiorców, nie chcąc się narażać na konsekwencje finansowe, nie jest zainteresowanych tym, by ich zleceniobiorcy lub inne osoby wykonujące dla nich umowy cywilnoprawne otrzymały świadczenie postojowe.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • Nnn(2020-05-07 16:43) Zgłoś naruszenie 61

  To jest w ogóle skandal- wygląda na to że przepisy zostały tak napisane żeby tylko władzy było wygodnie

  Odpowiedz
 • Bank(2020-05-07 22:30) Zgłoś naruszenie 61

  Czyli ta tarcza to ściema 👍

  Odpowiedz
 • ...(2020-05-09 14:42) Zgłoś naruszenie 20

  WCIĄŻ NIE DOSTAŁEM POSTOJOWEGO ZA MARZEC, A JEST JUŻ POŁOWA MAJA. JAK MAM SKŁADAĆ WNIOSEK O POSTOJOWE ZA KWIECIEŃ I MAJ, JAK NIE MAM PIENIĘDZY Z ZUSU ZA MARZEC? WNIOSEK ZŁOŻONY MIESIĄC TEMU, ODZEWU BRAK. NAJGORSZE, ŻE GDYBY PRACODAWCA KAZAŁ MI TERAZ WRÓCIĆ DO PRACY, TO NIE MAM ZA CO.

  Odpowiedz
 • Zleceniobiorca(2020-05-17 13:42) Zgłoś naruszenie 00

  Jak tu wierzyć w walkę z szarą strefą, jak nawet rząd ją wykorzystuje, by nie płacić zasiłku postojowego. Celowo scedował wniosek na zleceniodawcę, by ten go nie złożył ze strachu na kontrolę i konieczność zapłacenia podatku.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane