statystyki

Postojowe dla zleceniobiorców nadal pełne niejasności

autor: Paulina Szewioła06.05.2020, 08:20; Aktualizacja: 06.05.2020, 11:42
Przepisy tarczy 2.0 przesądziły też, że świadczenie postojowe nie jest już jednorazowe (jak było wcześniej).

Przepisy tarczy 2.0 przesądziły też, że świadczenie postojowe nie jest już jednorazowe (jak było wcześniej).źródło: ShutterStock

Osoby, które podpisują umowy-zlecenia lub o dzieło co miesiąc, nie stracą prawa do kolejnego świadczenia. Data zawarcia umowy jest podawana tylko we wniosku o pierwszą wypłatę postojowego – wyjaśnia ZUS.

18 kwietnia weszła w życie tarcza 2.0, czyli ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r. poz. 695). Wprowadziła ona zmiany w niektórych obowiązujących wcześniej instrumentach wsparcia, m.in. w świadczeniu postojowym. Oprócz prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą mogą się o nie ubiegać osoby wykonujące umowę cywilnoprawną (agencyjną, zlecenia, inną o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz umowę o dzieło), którą zawarły przed 1 kwietnia. Wcześniej musiała to być umowa zawarta przed 1 lutego.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (21)

  • Ala(2020-05-08 11:57) Zgłoś naruszenie 111

    Witam. Czekam na postojowe od 16 kwietnia i tak jak piszę Pani Ewa zero pomocy. Dzwoniłam się do ZUS usłyszałam wniosek zarehstrowany, nie sprawdzony. Musi Pani czekać. Tylko jak długo? Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • P.(2020-05-09 19:29) Zgłoś naruszenie 101

    Nie mam jeszcze postojowego za marzec, a jest połowa maja, ile mam jeszcze czekać, głoduję!

    Odpowiedz
  • Jan Kowalski (2020-05-08 11:01) Zgłoś naruszenie 90

    Też czekam I czekam.

    Odpowiedz
  • Ewa d (2020-05-07 07:09) Zgłoś naruszenie 62

    Czekam juz 1,5miesiąc za postojowym ..i zero pomocy ...moze mi ktos powiedziec jak d£ugo trzeba czekac ...zus powiedzał ze 30 dni ...to żywne kłamstwo ...

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • O co kaman?(2020-05-10 08:25) Zgłoś naruszenie 50

    Nie mam postojowego za marzec, jest połowa maja!

    Odpowiedz
  • Marta(2020-05-10 08:18) Zgłoś naruszenie 52

    Czekam na postojowe za marzec od 1,5 miesiąca! Przez biurwy ludzie z mojej pracy umierają z głodu. Stracimy postojowe za kwiecień i maj, bo otyłe biurwy nie mają czasu wysłać nam pieniędzy za marzec. Nie możemy też napisać skargi, bo nikogo nie stać na wysłanie listu poleconego, mamy długi, prosimy sąsiadów o jedzenie. To jest chore państwo!

    Odpowiedz
  • Gość(2020-05-10 08:21) Zgłoś naruszenie 34

    UMIERAMY Z GŁODU!!! TYCH PIENIĘDZY NIE MA!!!

    Odpowiedz
  • K.B(2020-05-06 21:14) Zgłoś naruszenie 12

    Może ktoś będzie wiedział, czy jak mam najniższą rentę 850 zł, i dorabiałam na umowę zlecenie, a z powodu pandemii nie mogę chodzić do pracy czy wypłata z tarczy mi się należy czy że względu na głodową rentę nic więcej nie dostane.?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Ala(2020-05-07 21:55) Zgłoś naruszenie 10

    Czy jak umowę mam od 1 marca to mi też się należy postojowe?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Matka syna, który czeka..... (2020-05-21 19:10) Zgłoś naruszenie 00

    To pi na wodę. Tylko w TV ładnie to wygląda. Ludzie nie dostali jeszcze pieniędzy za marzec!!!!! Mają z głodu zdechnąć???!!!! O opłatach już nie wspomnę. Skandal!!!!!

    Odpowiedz
  • Kaja(2020-05-17 00:20) Zgłoś naruszenie 00

    mam umowę zlecenia wniosek był składany elektronicznie 15.05.2020 otrzymałam postojowe

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz