statystyki

Postojowe dla zleceniobiorców nadal pełne niejasności

autor: Paulina Szewioła06.05.2020, 08:20; Aktualizacja: 06.05.2020, 11:42
Przepisy tarczy 2.0 przesądziły też, że świadczenie postojowe nie jest już jednorazowe (jak było wcześniej).

Przepisy tarczy 2.0 przesądziły też, że świadczenie postojowe nie jest już jednorazowe (jak było wcześniej).źródło: ShutterStock

Osoby, które podpisują umowy-zlecenia lub o dzieło co miesiąc, nie stracą prawa do kolejnego świadczenia. Data zawarcia umowy jest podawana tylko we wniosku o pierwszą wypłatę postojowego – wyjaśnia ZUS.

18 kwietnia weszła w życie tarcza 2.0, czyli ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r. poz. 695). Wprowadziła ona zmiany w niektórych obowiązujących wcześniej instrumentach wsparcia, m.in. w świadczeniu postojowym. Oprócz prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą mogą się o nie ubiegać osoby wykonujące umowę cywilnoprawną (agencyjną, zlecenia, inną o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz umowę o dzieło), którą zawarły przed 1 kwietnia. Wcześniej musiała to być umowa zawarta przed 1 lutego.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (23)

  • Ala(2020-05-08 11:57) Zgłoś naruszenie 121

    Witam. Czekam na postojowe od 16 kwietnia i tak jak piszę Pani Ewa zero pomocy. Dzwoniłam się do ZUS usłyszałam wniosek zarehstrowany, nie sprawdzony. Musi Pani czekać. Tylko jak długo? Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • P.(2020-05-09 19:29) Zgłoś naruszenie 111

    Nie mam jeszcze postojowego za marzec, a jest połowa maja, ile mam jeszcze czekać, głoduję!

    Odpowiedz
  • Jan Kowalski (2020-05-08 11:01) Zgłoś naruszenie 90

    Też czekam I czekam.

    Odpowiedz
  • Ewa d (2020-05-07 07:09) Zgłoś naruszenie 62

    Czekam juz 1,5miesiąc za postojowym ..i zero pomocy ...moze mi ktos powiedziec jak d£ugo trzeba czekac ...zus powiedzał ze 30 dni ...to żywne kłamstwo ...

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • O co kaman?(2020-05-10 08:25) Zgłoś naruszenie 50

    Nie mam postojowego za marzec, jest połowa maja!

    Odpowiedz
  • Marta(2020-05-10 08:18) Zgłoś naruszenie 53

    Czekam na postojowe za marzec od 1,5 miesiąca! Przez biurwy ludzie z mojej pracy umierają z głodu. Stracimy postojowe za kwiecień i maj, bo otyłe biurwy nie mają czasu wysłać nam pieniędzy za marzec. Nie możemy też napisać skargi, bo nikogo nie stać na wysłanie listu poleconego, mamy długi, prosimy sąsiadów o jedzenie. To jest chore państwo!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gość(2020-05-10 08:21) Zgłoś naruszenie 34

    UMIERAMY Z GŁODU!!! TYCH PIENIĘDZY NIE MA!!!

    Odpowiedz
  • K.B(2020-05-06 21:14) Zgłoś naruszenie 12

    Może ktoś będzie wiedział, czy jak mam najniższą rentę 850 zł, i dorabiałam na umowę zlecenie, a z powodu pandemii nie mogę chodzić do pracy czy wypłata z tarczy mi się należy czy że względu na głodową rentę nic więcej nie dostane.?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Ala(2020-05-07 21:55) Zgłoś naruszenie 10

    Czy jak umowę mam od 1 marca to mi też się należy postojowe?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Matka syna, który czeka..... (2020-05-21 19:10) Zgłoś naruszenie 00

    To pi na wodę. Tylko w TV ładnie to wygląda. Ludzie nie dostali jeszcze pieniędzy za marzec!!!!! Mają z głodu zdechnąć???!!!! O opłatach już nie wspomnę. Skandal!!!!!

    Odpowiedz
  • Kaja(2020-05-17 00:20) Zgłoś naruszenie 00

    mam umowę zlecenia wniosek był składany elektronicznie 15.05.2020 otrzymałam postojowe

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Borys(2020-05-31 17:00) Zgłoś naruszenie 00

    Jak można sprawdzić czy pracodawca złożył wniosek o postojowe.Wniosek wypisałem , dałem pracodawcy w marcu i cisza do tej pory.Jestem studentem pracującym na zlecenie.Mam opłaty za mieszkanie które wynajmuję i nieopłacone czesne.Nikogo to nie obchodzi dopytać się pracodawcy tez nie ma jak to duża korporacja większość na zdalnym , kontakt tylko z bezpośrednim przełożonym który tez niewiele wie.

    Odpowiedz