statystyki

Do odzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy nie trzeba spełniać warunków stażowych

autor: Ryszard Sadlik01.03.2020, 18:00
Spory z ZUS dotyczące przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy dotyczą przede wszystkim stwierdzenia istnienia niezdolności, lecz niekiedy problemem jest także brak odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego.

Spory z ZUS dotyczące przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy dotyczą przede wszystkim stwierdzenia istnienia niezdolności, lecz niekiedy problemem jest także brak odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego.źródło: ShutterStock

Aby otrzymać to świadczenie po raz pierwszy, konieczne jest posiadanie odpowiedniego okresu ubezpieczeniowego. Nie jest to wymagane przy ponownym jego przyznawaniu po krótkiej przerwie.

Spory z ZUS dotyczące przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy dotyczą przede wszystkim stwierdzenia istnienia niezdolności, lecz niekiedy problemem jest także brak odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego. Warunki uzyskania tego świadczenia określa ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna). Zgodnie z art. 57 ust. 1 tego aktu renta przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki:

 • jest niezdolny do pracy;
 • ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy;
 • niezdolność do pracy powstała w okresach wymienionych w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej (w uproszczeniu – większość okresów uznanych za składkowe, a więc przede wszystkim okresu pracy, pobierania zasiłku macierzyńskiego itd.) lub w czasie 18 miesięcy od ustania tych okresów.
 • nie ma ustalonego prawa do emerytury z FUS lub nie spełnia warunków do jej uzyskania.

Zależny od wieku

Może się więc zdarzyć, że osoba niezdolna do pracy nie uzyska renty, o ile nie wykaże wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych lub gdy stała się niezdolna do pracy po upływie czasu określonego w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej. Przy czym wymagany okres składkowy i nieskładkowy dla uzyskania renty wynosi co najmniej:

 • jeden rok – jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat;
 • dwa lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat;
 • trzy lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat;
 • cztery lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat;
 • pięć lat – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.

Istotne jest przy tym, że okres pięciu lat, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat, powinien przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Jednak do tego dziesięcioletniego okresu nie wlicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej lub renty rodzinnej. [ramka]


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

 • Joya(2020-03-03 12:47) Zgłoś naruszenie 00

  Do odzyskania? A niby skąd mamy tą rentę odzyskiwać? Z wykopalisk? Czytacie to co wypisujecie? Jaka jest wiarygodność tekstu skoro pełno błędów?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane