statystyki

Do odzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy nie trzeba spełniać warunków stażowych

autor: Ryszard Sadlik01.03.2020, 18:00
Spory z ZUS dotyczące przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy dotyczą przede wszystkim stwierdzenia istnienia niezdolności, lecz niekiedy problemem jest także brak odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego.

Spory z ZUS dotyczące przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy dotyczą przede wszystkim stwierdzenia istnienia niezdolności, lecz niekiedy problemem jest także brak odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego.źródło: ShutterStock

Aby otrzymać to świadczenie po raz pierwszy, konieczne jest posiadanie odpowiedniego okresu ubezpieczeniowego. Nie jest to wymagane przy ponownym jego przyznawaniu po krótkiej przerwie.

Spory z ZUS dotyczące przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy dotyczą przede wszystkim stwierdzenia istnienia niezdolności, lecz niekiedy problemem jest także brak odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego. Warunki uzyskania tego świadczenia określa ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna). Zgodnie z art. 57 ust. 1 tego aktu renta przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki:

 • jest niezdolny do pracy;
 • ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy;
 • niezdolność do pracy powstała w okresach wymienionych w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej (w uproszczeniu – większość okresów uznanych za składkowe, a więc przede wszystkim okresu pracy, pobierania zasiłku macierzyńskiego itd.) lub w czasie 18 miesięcy od ustania tych okresów.
 • nie ma ustalonego prawa do emerytury z FUS lub nie spełnia warunków do jej uzyskania.

Zależny od wieku

Może się więc zdarzyć, że osoba niezdolna do pracy nie uzyska renty, o ile nie wykaże wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych lub gdy stała się niezdolna do pracy po upływie czasu określonego w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej. Przy czym wymagany okres składkowy i nieskładkowy dla uzyskania renty wynosi co najmniej:

 • jeden rok – jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat;
 • dwa lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat;
 • trzy lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat;
 • cztery lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat;
 • pięć lat – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.

Istotne jest przy tym, że okres pięciu lat, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat, powinien przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Jednak do tego dziesięcioletniego okresu nie wlicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej lub renty rodzinnej. [ramka]


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

 • Joya(2020-03-03 12:47) Zgłoś naruszenie 00

  Do odzyskania? A niby skąd mamy tą rentę odzyskiwać? Z wykopalisk? Czytacie to co wypisujecie? Jaka jest wiarygodność tekstu skoro pełno błędów?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane