statystyki

Część rencistów z prawem do świadczenia pielęgnacyjnego

autor: Michalina Topolewska09.01.2020, 06:01; Aktualizacja: 09.01.2020, 07:19
Jak przyznają gminy, trudno wskazać, ile osób może skorzystać ze zmiany przepisów.

Jak przyznają gminy, trudno wskazać, ile osób może skorzystać ze zmiany przepisów.źródło: ShutterStock

Od dziś osoby, które otrzymują rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, a zajmują się niepełnosprawnym członkiem rodziny, będą mogły ubiegać się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego.

To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 czerwca 2019 r. (syg. akt SK 2/17). Dotyczył on art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2220 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem świadczenie pielęgnacyjne nie należy się osobie sprawującej opiekę, jeśli ma prawo do: emerytury, renty – w tym rodzinnej i socjalnej, zasiłku stałego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (tzw. mama 4+). Sędziowie orzekli wtedy, że wspomniany artykuł jest niezgodny z konstytucją w zakresie, w jakim pozbawia świadczenia osoby z ustaloną rentą z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Jednocześnie TK odroczył wejście w życie orzeczenia o sześć miesięcy. Dlatego też dopiero od 9 stycznia 2020 r. osoby pobierające taką rentę, które sprawują opiekę nad niepełnosprawnym krewnym, mogą wnioskować o świadczenie pielęgnacyjne. Co istotne, będą mogły otrzymywać obie formy wsparcia w pełnej wysokości (kwota świadczenia nie będzie pomniejszana o wysokość renty).

Jak przyznają gminy, trudno wskazać, ile osób może skorzystać ze zmiany przepisów.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (15)

  • qwerty(2020-01-13 11:10) Zgłoś naruszenie 100

    A co z opiekunami osób starszych.PiS wniosło do TK o równe traktowanie opiekunów i wygrało u -złego ?-Rzeplińskiego,a od 2014 ma to w d...e...To jest zakłamanie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Matka EWK(2020-01-13 03:14) Zgłoś naruszenie 91

    Matka na głodowej EWK opiekuje się 33 lata dzieckiem z MPD czterokończynowym, jest na wózku niezdolne do samodzielnej egzystencji , ma już 69 lat i nadal samotnie opiekuje się 24 h na dobę i takiej matce nie przysługuje Świadczenie Pielęgnacyjne! Przecież to jest HAŃBA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • Irena Strelczuk(2020-01-10 18:26) Zgłoś naruszenie 33

    Mam EWK opiekuje się niepełnosprawna córka w stopniu znacznym czy mogę ubiegać się o świadczenie na nią z Opieki Społecznej Mogę zrezygnować z ZuSU bo to najniższa EWK a Opieka Wypłaca 2 razy tyle

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • zniesmaczona(2020-02-22 21:47) Zgłoś naruszenie 31

    Wyrok TK jest kolejnym orzeczeniem dyskryminującym osoby opiekujące się niepełnosprawnymi, mające przyznane świadczenie emerytalne w głodowej wysokości. Nie dość, że pracowały i opiekowały się, to na koniec takie podziękowanie od "państwa prawa". Renciści dostaną świadczenie z prawem pobierana renty !!! Dlaczego TK zapomniał o emerytach-opiekunach??? Gdzie sprawiedliwość społeczna, gdzie wspieranie tzw. "państwa opiekuńczego PIS ????

    Odpowiedz
  • Urszula(2020-02-11 15:34) Zgłoś naruszenie 20

    WITAM, czy ktoś za nr ustawy czy paragraf na który można się ubiegać o świadczenie pielęgnacyjne będąc na emeryturze? Proszę podajcie ustawę

    Odpowiedz
  • Bobowska Urszula(2020-01-11 15:19) Zgłoś naruszenie 11

    Witam, czy żona pobierając swoją emeryturę może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne na męża z odpowiednim orzeczeniem.

    Odpowiedz
  • Katarzyna (2020-01-16 21:38) Zgłoś naruszenie 12

    Witam. To jak to jest że matka rencista może pobierać świadczenie pielęgnacyjne na dziecko,W ops nic nie wiedzą?

    Odpowiedz
  • On(2020-01-18 20:43) Zgłoś naruszenie 00

    Ja przeszedłem długa drogę już 2 lata męka straszna i poniżanie sko parę razy wsa teraz NSA i rzecznik pobierałem szo że złośliwości 2 miesia e temu mi zawiesili bez środków do życia nikt nie może mi pomóc takie to prawo a mało tego rozprawa miała być 2 tygodnie temu a tu zdjęta z wokandy., nie wiem jak u was ale opolskie tragedia 790555749 jakby ktoś potrzebował coś na temat sp coś pomogę

    Odpowiedz
  • ennia(2020-01-30 19:49) Zgłoś naruszenie 00

    Osoby ,które rezygnują lub nie mogą podjąć pracy a opiekują się swoim niepełnosprawnym członkiem rodziny to powinni otrzymywać specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości co najmniej najniższej krajowej a nie te biedne 620,00 zł.za co nie można się utrzymać i zrobić opłaty.Praca przy osobie niepełnosprawnej to opieka taka jak pielęgniarska,więc inaczej traktuje się takie osoby finansowo?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz