statystyki

Wymiar składek ZUS: Ważny jest przychód z umowy

autor: Paulina Szewioła27.02.2020, 18:00
ZUS uznał, że członkowie zarządu wykonujący pracę na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania podlegają ubezpieczeniom społecznym, a w podstawie wymiaru składek należy uwzględnić oba składniki wynagrodzenia.

ZUS uznał, że członkowie zarządu wykonujący pracę na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania podlegają ubezpieczeniom społecznym, a w podstawie wymiaru składek należy uwzględnić oba składniki wynagrodzenia.źródło: ShutterStock

Gdy członek zarządu będzie uzyskiwał wynagrodzenie stałe i zmienne z tytułu działalności wykonywanej osobiście, to obydwa należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne – uznał ZUS.

Sprawa dotyczy firmy, która w związku z wejściem w życie ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1885) podjęła uchwałę w sprawie pensji członków zarządu. Zdecydowała, że z takimi osobami zawiera umowy o świadczenie usług zarządzania, w których określa, że wynagrodzenie całkowite składa się z części stałej i zmiennej, która jest uzależniona od poziomu realizacji celów firmy, w tym finansowych. Część zmienna nie może być wyższa niż 50 proc. wynagrodzenia stałego w poprzednim roku obrotowym. Na podstawie przyjętych w spółce kryteriów rada nadzorcza ocenia stopień realizacji celów i ustala kwotę wynagrodzenia zmiennego przysługującego za dany rok obrotowy.

Członkowie zarządu nie prowadzą działalności gospodarczej, a poza wyżej wymienioną umową o świadczenie usług nie są związani z innymi podmiotami żadnymi stosunkami prawnymi, które mogą stanowić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Spółka uważa, że zarówno wynagrodzenie stałe, jak i zmienne należy kwalifikować jako przychód z działalności wykonywanej osobiście. Miała jednak wątpliwości, czy członkowie zarządu wykonujący pracę na podstawie umowy o świadczenie usług podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. A jeżeli tak, to czy w podstawie wymiaru składek należy uwzględnić tylko wynagrodzenie stałe czy także zmienne.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane