statystyki

Wymiar składek ZUS: Ważny jest przychód z umowy

autor: Paulina Szewioła27.02.2020, 18:00
ZUS uznał, że członkowie zarządu wykonujący pracę na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania podlegają ubezpieczeniom społecznym, a w podstawie wymiaru składek należy uwzględnić oba składniki wynagrodzenia.

ZUS uznał, że członkowie zarządu wykonujący pracę na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania podlegają ubezpieczeniom społecznym, a w podstawie wymiaru składek należy uwzględnić oba składniki wynagrodzenia.źródło: ShutterStock

Gdy członek zarządu będzie uzyskiwał wynagrodzenie stałe i zmienne z tytułu działalności wykonywanej osobiście, to obydwa należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne – uznał ZUS.

Sprawa dotyczy firmy, która w związku z wejściem w życie ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1885) podjęła uchwałę w sprawie pensji członków zarządu. Zdecydowała, że z takimi osobami zawiera umowy o świadczenie usług zarządzania, w których określa, że wynagrodzenie całkowite składa się z części stałej i zmiennej, która jest uzależniona od poziomu realizacji celów firmy, w tym finansowych. Część zmienna nie może być wyższa niż 50 proc. wynagrodzenia stałego w poprzednim roku obrotowym. Na podstawie przyjętych w spółce kryteriów rada nadzorcza ocenia stopień realizacji celów i ustala kwotę wynagrodzenia zmiennego przysługującego za dany rok obrotowy.

Członkowie zarządu nie prowadzą działalności gospodarczej, a poza wyżej wymienioną umową o świadczenie usług nie są związani z innymi podmiotami żadnymi stosunkami prawnymi, które mogą stanowić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Spółka uważa, że zarówno wynagrodzenie stałe, jak i zmienne należy kwalifikować jako przychód z działalności wykonywanej osobiście. Miała jednak wątpliwości, czy członkowie zarządu wykonujący pracę na podstawie umowy o świadczenie usług podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. A jeżeli tak, to czy w podstawie wymiaru składek należy uwzględnić tylko wynagrodzenie stałe czy także zmienne.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane