statystyki

Rozliczenie miesięczne składek ZUS czasami zastąpi informację roczną

autor: Izabela Nowacka27.02.2020, 14:02; Aktualizacja: 27.02.2020, 14:06
Ubezpieczony po otrzymaniu rocznej informacji powinien ją przejrzeć pod kątem zgodności ze stanem faktycznym

Ubezpieczony po otrzymaniu rocznej informacji powinien ją przejrzeć pod kątem zgodności ze stanem faktycznymźródło: ShutterStock

Zależy to od tego, czy spełniają wszystkie wymogi formalne i informacyjne. Jeśli nie, płatnik musi przekazać ubezpieczonemu zbiorcze dane o odprowadzonych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Informacje zawarte w comiesięcznych imiennych raportach składanych do ZUS za ubezpieczonych, tj. ZUS RCA, ZUS RSA, ZUS RPA, płatnik składek przekazuje zatrudnionym w podziale na poszczególne miesiące, za rok ubiegły, w terminie do dnia 28 lutego roku następnego. Informacja powinna być przedstawiona na piśmie lub za zgodą ubezpieczonego – w formie dokumentu elektronicznego. Informacja roczna powinna zawierać także datę jej sporządzenia oraz podpis płatnika składek lub osoby przez niego upoważnionej. Jeżeli ma być to dokument elektroniczny, to powinien być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym osoby odpowiedzialnej za przekazanie dokumentu. Może to być również wydruk z programu do obsługi kadrowo-płacowej, oczywiście podpisany przez właściwą osobę. Informację wydaje się w celu skonfrontowania przez ubezpieczonego danych w niej zawartych ze stanem faktycznym, a więc sprawdzenia m.in. czy i jakie składki oraz świadczenia zasiłkowe były rozliczane przez płatnika.

Informację roczną za 2019 r. należy przekazać do 28 lutego 2020 r.

Dokument powinien odzwierciedlać ten sam zestaw danych, które były wykazywane w raportach rozliczeniowych w poszczególnych miesiącach ubiegłego roku. A więc powinien zawierać m.in. zestawienie należnych składek na ubezpieczenia: społeczne w podziale na ubezpieczenie: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe oraz zdrowotne, dane o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, rodzaje i okresy przerw w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, dane o wypłaconych zasiłkach oraz wynagrodzeniach z tytułu niezdolności do pracy wypłaconych na podstawie kodeksu pracy oraz o zasiłkach finansowanych z budżetu państwa, kwocie obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, wynikającego z ustawy o PPK. Informacja powinna zawierać także symbol wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, datę jej sporządzenia oraz podpis płatnika składek lub podpis osoby, przez niego upoważnionej.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane