statystyki

Ministerstwo zmienia zasady programu „Opieka 75+”

autor: Michalina Topolewska04.02.2020, 16:00; Aktualizacja: 04.02.2020, 16:06
starość

Zgodnie z warunkami programu pieniądze z dotacji mogą być wydane na dofinansowanie usług opiekuńczychźródło: ShutterStock

Gminy, które zlecają wykonywanie usług opiekuńczych organizacjom pozarządowym bądź podmiotom wyłanianym w przetargu, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na częściowe pokrycie ich kosztów.

Taką możliwość przewiduje nowa edycja programu „Opieka 75+” na 2020 r. Jest on skierowany do samorządów, które mają nie więcej niż 60 tys. mieszkańców.

Co do zasady usługi opiekuńcze, które są zapewniane w miejscu zamieszkania osobom wymagającym pomocy w codziennym życiu oraz opieki higienicznej i pielęgnacji, są zadaniem własnym gminy (finansowanym z jej budżetu). Problem w tym, że wciąż są ośrodki pomocy społecznej, które nie oferują takich usług lub ich wymiar jest ograniczony ze względu na zbyt małe środki, jakie są przeznaczane na ten cel. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) uruchomiło specjalny program, w którym gminy spełniające kryterium liczby mieszkańców mogą wnioskować o dofinansowanie – do 50 proc. – kosztów usług dla osób powyżej 75. roku życia.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane