statystyki

Resort pracy nie planuje zmiany definicji dochodu

autor: Michalina Topolewska28.01.2020, 18:00
Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) na interpelację poseł Moniki Rosy.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) na interpelację poseł Moniki Rosy.źródło: ShutterStock

Nie jest planowana zmiana w przepisach, które wyłączałyby 500+ dla osób niepełnosprawnych z kryterium dochodowego przy ubieganiu się o świadczenia niepieniężne z pomocy społecznej.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) na interpelację poseł Moniki Rosy (nr 635). Dotyczy ona art. 8 ust. 4a ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1507 ze zm.). Zgodnie z nim w dochodzie osoby samotnej lub rodziny, która ubiega się o świadczenia pieniężne (np. zasiłek okresowy czy celowy), nie jest uwzględniana kwota obowiązującego od 1 października 2019 r. świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, czyli tzw. 500+ dla osób niepełnosprawnych.

Przyjęcie takiego rozwiązania skutkuje jednak tym, że stanowi ono dochód przy wnioskowaniu o pomoc o charakterze niefinansowym.

Należą do nich m.in. posiłek lub usługi opiekuńcze, pobyt w dziennym ośrodku wsparcia. Ich przyznanie jest bezpłatne, gdy jest spełnione kryterium dochodowe, a w przypadku jego przekroczenia dana osoba wnosi opłatę (jej wysokość jest określana przez radnych gminy w uchwale). W praktyce zdarza się więc, że uzyskanie prawa do 500+ zwiększa dochód i powoduje konieczność wnoszenia opłaty lub zwiększa jej wysokość. Dlatego poseł Monika Rosa pyta resort rodziny, czy ma zamiar zmienić przepisy ustawy o pomocy społecznej w taki sposób, aby świadczenie uzupełniające nie było wliczane do kryterium również przy wsparciu niepieniężnym.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane