statystyki

Resort pracy nie planuje zmiany definicji dochodu

autor: Michalina Topolewska28.01.2020, 18:00
Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) na interpelację poseł Moniki Rosy.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) na interpelację poseł Moniki Rosy.źródło: ShutterStock

Nie jest planowana zmiana w przepisach, które wyłączałyby 500+ dla osób niepełnosprawnych z kryterium dochodowego przy ubieganiu się o świadczenia niepieniężne z pomocy społecznej.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) na interpelację poseł Moniki Rosy (nr 635). Dotyczy ona art. 8 ust. 4a ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1507 ze zm.). Zgodnie z nim w dochodzie osoby samotnej lub rodziny, która ubiega się o świadczenia pieniężne (np. zasiłek okresowy czy celowy), nie jest uwzględniana kwota obowiązującego od 1 października 2019 r. świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, czyli tzw. 500+ dla osób niepełnosprawnych.

Przyjęcie takiego rozwiązania skutkuje jednak tym, że stanowi ono dochód przy wnioskowaniu o pomoc o charakterze niefinansowym.

Należą do nich m.in. posiłek lub usługi opiekuńcze, pobyt w dziennym ośrodku wsparcia. Ich przyznanie jest bezpłatne, gdy jest spełnione kryterium dochodowe, a w przypadku jego przekroczenia dana osoba wnosi opłatę (jej wysokość jest określana przez radnych gminy w uchwale). W praktyce zdarza się więc, że uzyskanie prawa do 500+ zwiększa dochód i powoduje konieczność wnoszenia opłaty lub zwiększa jej wysokość. Dlatego poseł Monika Rosa pyta resort rodziny, czy ma zamiar zmienić przepisy ustawy o pomocy społecznej w taki sposób, aby świadczenie uzupełniające nie było wliczane do kryterium również przy wsparciu niepieniężnym.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane