statystyki

500+ należy się na dziecko w ośrodku wychowawczym

autor: Michalina Topolewska27.11.2019, 09:02; Aktualizacja: 27.11.2019, 09:07
Matka złożyła od decyzji skargę do WSA. Sąd przyznał jej rację i uchylił decyzję organów niższej instancji.

Matka złożyła od decyzji skargę do WSA. Sąd przyznał jej rację i uchylił decyzję organów niższej instancji.źródło: ShutterStock

Jeśli rodzic ponosi niemal wszystkie dodatkowe koszty utrzymania dziecka w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, poza wyżywieniem i noclegiem, pobyt w takiej placówce nie może skutkować odmową świadczenia wychowawczego.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Poznaniu, który rozpatrywał sprawę dotyczącą 500+. Gmina we wrześniu 2018 r. przyznała to świadczenie na okres od 1 października 2018 r. do 30 września 2019 r., ale już w następnym miesiącu decyzję uchyliła. Przyczyna było pismo przedstawione przez matkę, z którego wynikało, że została zwolniona od ponoszenia wydatków na wyżywienie syna przebywającego od listopada 2017 r. w młodzieżowym ośrodku wychowawczym (MOW).

Gmina powołała się na art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2008 r. poz. 2134 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem 500 zł na dziecko nie przysługuje, jeśli zostało umieszczone w pieczy zastępczej lub instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Do tej ostatniej w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy zaliczany jest m.in. MOW, jeśli zapewnia nieodpłatnie pełne utrzymanie. Samorząd wskazał też na przepisy rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej regulujące funkcjonowanie MOW i innych placówek oświatowych. Wynika z niego, że jedyną odpłatnością za pobyt w tym ośrodku jest ta związana z wyżywieniem. Jeśli więc matka nie ponosi kosztów posiłków dziecka, to należy uznać, że przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane