statystyki

500+ należy się na dziecko w ośrodku wychowawczym

autor: Michalina Topolewska27.11.2019, 09:02; Aktualizacja: 27.11.2019, 09:07
Matka złożyła od decyzji skargę do WSA. Sąd przyznał jej rację i uchylił decyzję organów niższej instancji.

Matka złożyła od decyzji skargę do WSA. Sąd przyznał jej rację i uchylił decyzję organów niższej instancji.źródło: ShutterStock

Jeśli rodzic ponosi niemal wszystkie dodatkowe koszty utrzymania dziecka w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, poza wyżywieniem i noclegiem, pobyt w takiej placówce nie może skutkować odmową świadczenia wychowawczego.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Poznaniu, który rozpatrywał sprawę dotyczącą 500+. Gmina we wrześniu 2018 r. przyznała to świadczenie na okres od 1 października 2018 r. do 30 września 2019 r., ale już w następnym miesiącu decyzję uchyliła. Przyczyna było pismo przedstawione przez matkę, z którego wynikało, że została zwolniona od ponoszenia wydatków na wyżywienie syna przebywającego od listopada 2017 r. w młodzieżowym ośrodku wychowawczym (MOW).

Gmina powołała się na art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2008 r. poz. 2134 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem 500 zł na dziecko nie przysługuje, jeśli zostało umieszczone w pieczy zastępczej lub instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Do tej ostatniej w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy zaliczany jest m.in. MOW, jeśli zapewnia nieodpłatnie pełne utrzymanie. Samorząd wskazał też na przepisy rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej regulujące funkcjonowanie MOW i innych placówek oświatowych. Wynika z niego, że jedyną odpłatnością za pobyt w tym ośrodku jest ta związana z wyżywieniem. Jeśli więc matka nie ponosi kosztów posiłków dziecka, to należy uznać, że przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane