statystyki

Opiekun dziecka z domu pomocy społecznej bez 500+

autor: Michalina Topolewska07.08.2019, 08:30; Aktualizacja: 07.08.2019, 08:30
2,6 mln wniosków o 500+ wpłynęło do gmin drogą elektroniczną w lipcu br.

2,6 mln wniosków o 500+ wpłynęło do gmin drogą elektroniczną w lipcu br.źródło: ShutterStock

Osoba, która jest opiekunem prawnym niepełnosprawnego dziecka umieszczonego w domu pomocy społecznej (DPS), nie ma rzeczywistego wpływu na jego wychowanie i utrzymanie. Dlatego nie należy jej się pomoc z rządowego programu.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gliwicach, który rozpatrywał sprawę dotyczącą świadczenia wychowawczego. Gmina odmówiła przyznania 500+ kobiecie, która jest opiekunem prawnym dla dziecka przebywającego w DPS. Argumentowała to tym, że nie spełnia warunków do uzyskania świadczenia, bo nie zamieszkuje z podopiecznym i nie wychowuje go, a jedynie widuje się z nim w trakcie wykonywania pracy w placówce (jest w niej zatrudniona).

Opiekunka wniosła odwołanie od tej decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego (SKO). Wskazała, że opiekun prawny nie musi mieszkać wspólnie z dzieckiem. Ponadto podkreśliła, że małoletni przebywa w instytucji zapewniającej całodobową opiekę i za ten pobyt jest pobierana opłata (z zasiłku pielęgnacyjnego otrzymywanego przez niepełnosprawne dziecko), tymczasem świadczenie wychowawcze nie przysługuje wyłącznie wtedy, gdy jest on całkowicie bezpłatny.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane