statystyki

Opiekun dziecka z domu pomocy społecznej bez 500+

autor: Michalina Topolewska07.08.2019, 08:30; Aktualizacja: 07.08.2019, 08:30
2,6 mln wniosków o 500+ wpłynęło do gmin drogą elektroniczną w lipcu br.

2,6 mln wniosków o 500+ wpłynęło do gmin drogą elektroniczną w lipcu br.źródło: ShutterStock

Osoba, która jest opiekunem prawnym niepełnosprawnego dziecka umieszczonego w domu pomocy społecznej (DPS), nie ma rzeczywistego wpływu na jego wychowanie i utrzymanie. Dlatego nie należy jej się pomoc z rządowego programu.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gliwicach, który rozpatrywał sprawę dotyczącą świadczenia wychowawczego. Gmina odmówiła przyznania 500+ kobiecie, która jest opiekunem prawnym dla dziecka przebywającego w DPS. Argumentowała to tym, że nie spełnia warunków do uzyskania świadczenia, bo nie zamieszkuje z podopiecznym i nie wychowuje go, a jedynie widuje się z nim w trakcie wykonywania pracy w placówce (jest w niej zatrudniona).

Opiekunka wniosła odwołanie od tej decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego (SKO). Wskazała, że opiekun prawny nie musi mieszkać wspólnie z dzieckiem. Ponadto podkreśliła, że małoletni przebywa w instytucji zapewniającej całodobową opiekę i za ten pobyt jest pobierana opłata (z zasiłku pielęgnacyjnego otrzymywanego przez niepełnosprawne dziecko), tymczasem świadczenie wychowawcze nie przysługuje wyłącznie wtedy, gdy jest on całkowicie bezpłatny.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane