statystyki

Sporadyczne kontakty z dzieckiem to nie opieka. W efekcie nie może otrzymywać 500 plus

autor: Michalina Topolewska31.07.2019, 09:15; Aktualizacja: 31.07.2019, 09:15
W ocenie WSA sformułowanie o wspólnym zamieszkaniu należy rozumieć jako faktyczne miejsce zamieszkania, czyli fizyczne przebywanie dziecka u tego rodzica, który sprawuje nad nim opiekę oraz zaspokaja jego potrzeby życiowe.

W ocenie WSA sformułowanie o wspólnym zamieszkaniu należy rozumieć jako faktyczne miejsce zamieszkania, czyli fizyczne przebywanie dziecka u tego rodzica, który sprawuje nad nim opiekę oraz zaspokaja jego potrzeby życiowe.źródło: ShutterStock

Jeżeli nieletni przebywa na Białorusi z matką, a ojciec kontaktuje się z nim tylko kilka razy w roku, to nie można uznać, że je wychowuje. W efekcie nie może otrzymywać 500+.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Łodzi, który rozpatrywał skargę w sprawie świadczenia wychowawczego. Gmina przyznała pieniądze na dziecko ojcu, ale w trakcie jego wypłacania – w kwietniu 2018 r., przeprowadzony został u niego rodzinny wywiad środowiskowy. Okazało się, że objęta wsparciem córka przebywa wraz z matką na Białorusi, a rodzic spotyka się z dzieckiem sporadycznie, bo tylko kilka razy w roku. W związku z ujawnieniem tego faktu gmina wszczęła postępowanie i uchyliła mężczyźnie prawo do 500+, argumentując, że nie sprawuje nad dziewczynką faktycznej opieki.

Ojciec nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem i złożył od niego odwołanie. Twierdził, że córka przebywa z nim, kiedy jest to możliwe, jednak Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) utrzymało decyzję gminy w mocy. Organ wskazał, że rodzic ubiegając się o świadczenie wychowawcze, nie informował o tym, że dziecko mieszka z matką na Białorusi. Deklarował jedynie, że matka przebywa za granicą, a miejsce pobytu dziecka nie zostało ustalone sądowo. Skoro więc ojciec nie sprawuje bieżącej opieki nad córką, nie zamieszkuje z nią, nie wychowuje jej wspólnie z matką, to brak jest podstaw do pobierania przez niego świadczenia wychowawczego.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane