statystyki

Polak nie zawsze na polskich zasadach

autor: Michał Culepa14.11.2019, 20:00
Sąd Najwyższy

Wybór prawa polskiego jako podstawy nawiązania stosunku pracy nie zawsze jest prawidłowy, zwłaszcza gdy umowę zawiera instytucja mająca siedzibę za granicą z obywatelem Polski, który stale zamieszkuje za granicą, a przepisy polskie są mniej korzystne dla pracownika niż zagraniczne – orzekł Sąd Najwyższy.źródło: ShutterStock

Wybór prawa polskiego jako podstawy nawiązania stosunku pracy nie zawsze jest prawidłowy, zwłaszcza gdy umowę zawiera instytucja mająca siedzibę za granicą z obywatelem Polski, który stale zamieszkuje za granicą, a przepisy polskie są mniej korzystne dla pracownika niż zagraniczne – orzekł Sąd Najwyższy.

Sabina S. była obywatelką polską zamieszkałą na stałe w Wielkiej Brytanii. W 2013 r. została zatrudniona w jednym z wydziałów ambasady polskiej w Londynie. Ambasada zawarła z nią umowy o pracę, najpierw na okres próbny, a potem na czas określony. Na podstawie umów terminowych kobieta przepracowała ponad cztery lata. Gdy w 2017 r. jej umowa się zakończyła, pozwała ambasadę, żądając ustalenia istnienia stosunku pracy.

Pracownica zażądała, aby jej stosunek pracy poddać jurysdykcji prawa brytyjskiego. Ówczesne przepisy polskiego kodeksu pracy nie przewidywały bowiem ograniczeń czasowych zawierania umów na czas określony, a brytyjskie stanowiły, że umowy o pracę na czas określony mogą trwać nie dłużej niż cztery lata.

Sądy I i II instancji zgodnie oddaliły powództwo i apelację kobiety, uznając, że skoro strony wybrały prawo polskie, wynagrodzenie było określane w złotówkach, a podatki i składki na ubezpieczenia społeczne były odprowadzane do polskich organów skarbowych i ZUS, nie ma powodu do uznania, że umowa o pracę oparta była na przepisach prawa brytyjskiego.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane