statystyki

Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe po urlopach związanych z rodzicielstwem

autor: Izabela Nowacka17.10.2019, 10:53; Aktualizacja: 17.10.2019, 10:54
Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe po urlopach związanych z rodzicielstwem

Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe po urlopach związanych z rodzicielstwemźródło: ShutterStock

Pracownica zakończyła urlop rodzicielski 30 grudnia 2018 r. Po nim skorzystała z urlopu wypoczynkowego (do końca stycznia) i wróciła do pracy. Otrzymuje wynagrodzenie miesięczne 3150 zł, zmienną premię regulaminową liczoną od wynagrodzenia za czas faktycznie przepracowany oraz niekiedy wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Ponadto jest jeszcze dodatkowe wynagrodzenie roczne.

Za 2018 r. nie otrzymała trzynastki, ponieważ przez cały rok była nieobecna z powodu urlopu macierzyńskiego, a potem rodzicielskiego. Od 8 października 2019 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim (siedem dni). Jak należy wyliczyć podstawę zasiłku (z których miesięcy), jeżeli w kwietniu pracownica pobrała zasiłek opiekuńczy za pięć dni, a we wrześniu otrzymała wynagrodzenie za nadgodziny 98,70 zł? Premie wypłacono za sześć miesięcy, w pozostałych nie przysługiwały. Jak postąpić z wynagrodzeniem rocznym, czy przyjąć 0 zł, czy trzynastkę za jeszcze wcześniejszy rok?

odpowiedź

Zasiłek chorobowy za październik 2019 r. należy obliczyć z wynagrodzeń wypłaconych za okres od stycznia do września, pomijając trzy ostatnie miesiące urlopu rodzicielskiego w 2018 r. Do podstawy, poza wynagrodzeniem zasadniczym i wynagrodzeniem urlopowym, należy wliczyć premie, w tym za kwiecień po uzupełnieniu, oraz wynagrodzenie za godziny nadliczbowe w wysokości faktycznie wypłaconej. Natomiast co do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, to za 2018 r. przysługiwało i powinno być wyliczone z wynagrodzenia urlopowego za ostatni dzień grudnia 2018 r. Jeśli dotąd trzynastka nie została wypłacona, należy przyjąć 1/12 kwoty wypłaconej za 2017 r.

Podstawa z krótszego okresu

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi u pracownika przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała okoliczność uprawniająca do zasiłku, czyli w tym przypadku choroba. Jeżeli w tym okresie pracownik nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku:

  • wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy;
  • przyjmuje się, po uzupełnieniu, wynagrodzenie z miesięcy, w których ubezpieczony przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.

Należy mieć na uwadze, że na równi z dniami, w których pracownik świadczył pracę, traktuje się dni urlopu wypoczynkowego i inne dni nieobecności w pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (np. urlop okolicznościowy czy zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 lat itp.). Dlatego podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za październik 2019 r. należy ustalić z wynagrodzeń wypłaconych za okres od stycznia do września 2019 r., wyłączając z okresu obliczeniowego miesiące od października do grudnia 2018 r. – jako nieprzepracowane z powodu przebywania na urlopie rodzicielskim.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane