statystyki

500+ dla niepełnosprawnych: Wysokość emerytury lub renty uwzględnia się do kryterium dochodowego

27.09.2019, 07:00
Wysokość emerytury lub renty przesądzi o tym, czy osoba niepełnosprawna otrzyma obniżoną czy pełną kwotę świadczenia uzupełniającego.

Wysokość emerytury lub renty przesądzi o tym, czy osoba niepełnosprawna otrzyma obniżoną czy pełną kwotę świadczenia uzupełniającego.źródło: ShutterStock

Wysokość emerytury lub renty przesądzi o tym, czy osoba niepełnosprawna otrzyma obniżoną czy pełną kwotę świadczenia uzupełniającego.

Uzyskanie 500+ przez osoby niepełnosprawne będzie uzależnione nie tylko od tego, czy są one niezdolne do samodzielnej egzystencji, ale również od spełnienia kryterium dochodowego. Przy jego ustalaniu nie będą jednak brane pod uwagę zarobki osiągane przez taką osobę pochodzące np. z zatrudnienia czy umowy cywilnoprawnej, ale uzyskiwane przez nią świadczenia pieniężne finansowane ze środków publicznych. Pod tym pojęciem kryją się różnego typu formy pomocy, których koszt jest pokrywany z budżetu państwa. Wprawdzie przepisy ustawy z 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym nie wymieniają ich nazw, ale ich lista została przygotowana przez ZUS (można ją znaleźć na stronie internetowej zakładu). Liczy ona aż 64 pozycje, przy czym tymi najczęściej otrzymywanymi przez osoby ubiegające się o 500+ są emerytury i renty.

Wyłączenia

Od tej zasady jest wyjątek, bo niektóre świadczenia będą wyłączone z kryterium dochodowego. Dotyczy to tych o charakterze jednorazowym, np. zasiłku celowego wypłacanego przez ośrodek pomocy społecznej i zasiłku pogrzebowego.

Do limitu dochodów nie będą liczyły się też zasiłek pielęgnacyjny, dodatek pielęgnacyjny ani inne dodatki wypłacane razem ze świadczeniami emerytalno-rentowymi na podstawie przepisów szczególnych. Należy do nich m.in. dodatek dla sieroty zupełnej, dodatek kombatancki i ryczałt energetyczny.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (8)

 • niepełnosprawna w st. lekkim(2019-09-27 14:16) Zgłoś naruszenie 220

  Z artykułu wynika, że osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji może pracować i jej zarobki nie będą brane pod uwagę do kryterium dochodowego do 500+ dla niepełnosprawnych. To nielogiczne - bo skoro może pracować nie jest niezdolna do samodzielnej egzystencji ! O co tu chodzi?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • nie dajmy się zagłodzić za pracę(2019-09-27 12:20) Zgłoś naruszenie 131

  gdzie mój post, cenzura, i znowu dostaną nieroby np. emerytura plus, bo ja po 40 latach pracy mama 1900 zł brutto, wstyd, zgroza, przecież za leki nie zapłacę podatkiem, to dlaczego on jest brany jako dochód. Emeryci, którzy sobie wypracowali emeryturę walczmy o godne życie za pracę.

  Odpowiedz
 • Jan z Józefowa (2019-09-27 15:44) Zgłoś naruszenie 130

  Skandal i jeszcze raz skandal. 500 plus dla niepełnosprawnych a otrzymują lenie i nieroby. Jak 500 plus dla niepełnosprawnych to te 500 plus powinni otrzymywać tylko i wyłącznie osoby z niepełnosprawnością znaczną i to bez żadnych ograniczeń. Dlatego śmiem twierdzić że osoby niepełnosprawne są w dalszym ciągu ignorowane

  Odpowiedz
 • Miodny(2019-09-27 15:59) Zgłoś naruszenie 81

  Chodzi o to że lekarze orzekają na chybił trafił bo każdy myślący wie że znaczna to nie możność sobie tyłka podetrzeć czyli jego kończyny są niesprawne a poza tym jak się jest na rencie to powinien być zakaz pracy albo jesteś zdrowy chore ustawy

  Odpowiedz
 • polska glupota(2019-09-27 18:35) Zgłoś naruszenie 70

  500 plus bez dochodu, bo 1600 zł brutto, brutto, to nie dostaną ludzie pracy tylko lenie. Co za baran wymyślił brutto, niech sam sie leczy podatkiem

  Odpowiedz
 • Kukiz 5%(2019-09-27 17:15) Zgłoś naruszenie 64

  Tylko dlaczego wg konusa z Żoliborza robić mamy aż o 21 lat dłużej , do wieku 65 lat , na 44 letnich emerytów górników i mundurowych????

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane