statystyki

500+ dla niepełnosprawnych: Wypłata nowego wsparcia nastąpi z wyrównaniem

28.09.2019, 10:00; Aktualizacja: 28.09.2019, 10:13
W przypadku wniosków złożonych do końca listopada ZUS będzie miał więcej czasu na rozpatrzenie i wydanie decyzji w sprawie przyznania 500+.

W przypadku wniosków złożonych do końca listopada ZUS będzie miał więcej czasu na rozpatrzenie i wydanie decyzji w sprawie przyznania 500+.źródło: ShutterStock

W przypadku wniosków złożonych do końca listopada ZUS będzie miał więcej czasu na rozpatrzenie i wydanie decyzji w sprawie przyznania 500+.

Od początku września oddziały ZUS przyjmują wnioski o przyznanie świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnych egzystencji. Jednak ich rozpatrywanie nie zostało jeszcze rozpoczęte, bo ustawa z 31 lipca 2019 r. wprowadzająca 500+ dla niepełnosprawnych wchodzi w życie dopiero od 1 października. Jej przepisy regulują zaś, w jakim terminie zakład powinien wydać decyzję oraz od jakiej daty świadczenie będzie przysługiwać.

Co istotne, nie będzie miała tu zastosowania zasada wskazująca, że ustalenie prawa do pomocy finansowej nastąpi w ciągu 30 dni od złożenia wniosku, bo będzie obowiązywał termin 30 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. W związku z tym, że duża część potencjalnych beneficjentów 500+ będzie musiała uzyskać orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, może to więc potrwać dłużej niż miesiąc.

W przypadku takich osób ostatnią okolicznością konieczną do wydania decyzji będzie bowiem najczęściej dzień uprawomocnienia się wspomnianego orzeczenia. Ponadto w pierwszym okresie obowiązywania ustawy będzie stosowany przepis szczególny, który mówi, że wydanie decyzji w sprawach wniosków złożonych do 30 listopada br. będzie mogło nastąpić w ciągu 60 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do ustalenia prawa do 500+.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (12)

 • Marcin(2020-01-01 21:34) Zgłoś naruszenie 20

  Złożyłem wniosek we wrześniu , do dzisiaj nie mam ani odpowiedzi ani jakiej kolwiek decyzji . Dzwonię do srusu paniusie dalej rozpatrują mój wniosek . Żenada

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Matka (2020-01-06 13:02) Zgłoś naruszenie 20

  Niepełnosprawny, złóż wniosek do ZUS o 500+, dołącz orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i wniosek o stwierdzenie niezdolności do samodzielnej egzystencji. Twoje dokumenty są w ZUS, więc dołącz dokumentację medyczną, której nie dostarczałeś i czekaj. Jeżeli masz orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, najprawdopodobniej dostaniesz w przeciągu 2 miesięcy orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, zaocznie. Wskazane będzie tam od kiedy zasadne jest orzeczenie. Później tylko czekasz na uprawomocnienie orzeczenia i wypłatę 500+ z wyrównamiem. Piszę opierając się na przykładzie mojej córki i znanych mi niepełnosprawnych.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Marcin(2020-01-15 15:06) Zgłoś naruszenie 10

  Czekalem od września na jakiś termin komisji albo zaoczne orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji . Tel nie pomagały, wysmarowalem pismo " skarga na przewlekłość postępowania administracyjnego do prezesa zus , po 2 dniach nagle telefon z wezwaniem na komisję. Podejrzewam , że gdyby nie skarga czekał bym kolejny miesiąc albo 2 na termin badania . Masakra

  Odpowiedz
 • Reed(2019-10-07 15:42) Zgłoś naruszenie 10

  Przecież "ludzkie pany" nie zdobyli władzy żeby pomagać tym co najbardziej potrzebują, tylko Misieiwczom i Banasiom, ma ktoś jeszcze jakieś wątpliwości ?

  Odpowiedz
 • oszukana przez rząd(2019-09-28 16:33) Zgłoś naruszenie 14

  mam 1600 zł netto emerytury, dlaczego ograniczono 500 plus dla niepełnosprawnych dochód 1600 zł brutto. Niech mi ci przy korycie powiedzą jak mogę skorzystać z podatku i kupić sobie za nie leki. Po co ja pracowałam 38 lat, po to aby umierać w cierpieniu bo emerytura plus za brak chęci do pracy dostanieeeeee dodatkowo jeszcze 500 plusssss

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Magda (2020-05-04 18:54) Zgłoś naruszenie 11

  Moja mama dostała orzeczenie o samodzielnej egzystencji, ale decyzji jeszcze nie. I moje pytanie brzmi czy musi czekać na decżyję i dopiero po dostarczeniu dedycji wypłacają pieniądze? .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane