statystyki

500+ dla niepełnosprawnych: Wypłata nowego wsparcia nastąpi z wyrównaniem

28.09.2019, 10:00; Aktualizacja: 28.09.2019, 10:13
W przypadku wniosków złożonych do końca listopada ZUS będzie miał więcej czasu na rozpatrzenie i wydanie decyzji w sprawie przyznania 500+.

W przypadku wniosków złożonych do końca listopada ZUS będzie miał więcej czasu na rozpatrzenie i wydanie decyzji w sprawie przyznania 500+.źródło: ShutterStock

W przypadku wniosków złożonych do końca listopada ZUS będzie miał więcej czasu na rozpatrzenie i wydanie decyzji w sprawie przyznania 500+.

Od początku września oddziały ZUS przyjmują wnioski o przyznanie świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnych egzystencji. Jednak ich rozpatrywanie nie zostało jeszcze rozpoczęte, bo ustawa z 31 lipca 2019 r. wprowadzająca 500+ dla niepełnosprawnych wchodzi w życie dopiero od 1 października. Jej przepisy regulują zaś, w jakim terminie zakład powinien wydać decyzję oraz od jakiej daty świadczenie będzie przysługiwać.

Co istotne, nie będzie miała tu zastosowania zasada wskazująca, że ustalenie prawa do pomocy finansowej nastąpi w ciągu 30 dni od złożenia wniosku, bo będzie obowiązywał termin 30 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. W związku z tym, że duża część potencjalnych beneficjentów 500+ będzie musiała uzyskać orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, może to więc potrwać dłużej niż miesiąc.

W przypadku takich osób ostatnią okolicznością konieczną do wydania decyzji będzie bowiem najczęściej dzień uprawomocnienia się wspomnianego orzeczenia. Ponadto w pierwszym okresie obowiązywania ustawy będzie stosowany przepis szczególny, który mówi, że wydanie decyzji w sprawach wniosków złożonych do 30 listopada br. będzie mogło nastąpić w ciągu 60 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do ustalenia prawa do 500+.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

  • oszukana przez rząd(2019-09-28 16:33) Zgłoś naruszenie 12

    mam 1600 zł netto emerytury, dlaczego ograniczono 500 plus dla niepełnosprawnych dochód 1600 zł brutto. Niech mi ci przy korycie powiedzą jak mogę skorzystać z podatku i kupić sobie za nie leki. Po co ja pracowałam 38 lat, po to aby umierać w cierpieniu bo emerytura plus za brak chęci do pracy dostanieeeeee dodatkowo jeszcze 500 plusssss

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Reed(2019-10-07 15:42) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież "ludzkie pany" nie zdobyli władzy żeby pomagać tym co najbardziej potrzebują, tylko Misieiwczom i Banasiom, ma ktoś jeszcze jakieś wątpliwości ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane