statystyki

Wniosek o 500 plus dla niepełnosprawnych nie zawsze składa się do ZUS

27.09.2019, 07:00
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Wszystkie instytucje, które będą przyznawać 500+ dla niepełnosprawnych, przygotowały wzory wniosków – można je pobrać z ich stron internetowych lub otrzymać w placówce terenowej.źródło: ShutterStock

Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do 500+ dla osób niepełnosprawnych będzie prowadzone na wniosek. ZUS ani pozostałe organy emerytalno-rentowe nie będą go przyznawać z urzędu.

Wniosek o nowe wsparcie powinien być składany do tego organu, który wypłaca świadczenie emerytalno-rentowe. To oznacza, że osoby, które otrzymują je z ZUS, muszą złożyć dokumenty do jego oddziału. Jeśli podstawą przyznania emerytury lub renty są przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, osoba niepełnosprawna musi zgłosić się do KRUS. Osoby, które otrzymują świadczenia z ubezpieczenia społecznego na mocy ustawy o zabezpieczeniu emerytalnym funkcjonariuszy służb mundurowych, w tym m.in. policji, straży pożarnej, straży granicznej, wnioskują do Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dla żołnierzy zawodowych i ich rodzin właściwe będzie Wojskowe Biuro Emerytalne.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • zgroza(2019-09-27 08:32) Zgłoś naruszenie 43

    mam 1900 zł brutto po 40 latach pracy dlaczego nie dostanę, od kiedy to z podatku kupię sobie leki. Znowu nieroby dostaną 500 zł tj. min. emerytura plus. Po wuj tyle lat pracowałam dla tego kraju.

    Odpowiedz
  • Mgiełka (2019-09-27 17:13) Zgłoś naruszenie 31

    500+ nie dla każdego nie każdy z niepełnosprawnych dostanie ci z ZUS tak Ci z miasta nie

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane