statystyki

Oddelegowany pracownik bez składki zdrowotnej

autor: Paulina Szewioła18.09.2019, 19:00
lekarz, pacjent, zdrowie

Przedsiębiorca wystąpił do NFZ z pytaniem, czy pracownik podmiotu zagranicznego oddelegowany przez niego do pracy w Polsce (niepozostający w stosunku pracy na terytorium Polski) będzie podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu w naszym kraju.źródło: ShutterStock

Sprawa dotyczy firmy, która zamierza zawrzeć umowę ze spółką z siedzibą w Rosji (Obwód Kaliningradzki). Na jej podstawie zagraniczny przedsiębiorca będzie delegować swoich pracowników do pracy w polskiej firmie (na terenie naszego kraju).

W tym celu rosyjska spółka zatrudni na podstawie umowy o pracę osoby fizyczne posiadające obywatelstwo polskie i mieszkające w naszym kraju. Będą one wykonywać obowiązki na zasadzie oddelegowania jako pomocnik stolarza i pracownik magazynowy. Planowany okres oddelegowania to sześć miesięcy. Umowa z zagraniczną firmą będzie jedynym tytułem, na podstawie którego oddelegowani będą otrzymywali wynagrodzenie. Nie będą oni podpisywać żadnych zobowiązań z polską firmą.

Przedsiębiorca wystąpił do NFZ z pytaniem, czy pracownik podmiotu zagranicznego oddelegowany przez niego do pracy w Polsce (niepozostający w stosunku pracy na terytorium Polski) będzie podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu w naszym kraju.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane