statystyki

Oddelegowany pracownik bez składki zdrowotnej

autor: Paulina Szewioła18.09.2019, 19:00
lekarz, pacjent, zdrowie

Przedsiębiorca wystąpił do NFZ z pytaniem, czy pracownik podmiotu zagranicznego oddelegowany przez niego do pracy w Polsce (niepozostający w stosunku pracy na terytorium Polski) będzie podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu w naszym kraju.źródło: ShutterStock

Sprawa dotyczy firmy, która zamierza zawrzeć umowę ze spółką z siedzibą w Rosji (Obwód Kaliningradzki). Na jej podstawie zagraniczny przedsiębiorca będzie delegować swoich pracowników do pracy w polskiej firmie (na terenie naszego kraju).

W tym celu rosyjska spółka zatrudni na podstawie umowy o pracę osoby fizyczne posiadające obywatelstwo polskie i mieszkające w naszym kraju. Będą one wykonywać obowiązki na zasadzie oddelegowania jako pomocnik stolarza i pracownik magazynowy. Planowany okres oddelegowania to sześć miesięcy. Umowa z zagraniczną firmą będzie jedynym tytułem, na podstawie którego oddelegowani będą otrzymywali wynagrodzenie. Nie będą oni podpisywać żadnych zobowiązań z polską firmą.

Przedsiębiorca wystąpił do NFZ z pytaniem, czy pracownik podmiotu zagranicznego oddelegowany przez niego do pracy w Polsce (niepozostający w stosunku pracy na terytorium Polski) będzie podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu w naszym kraju.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane