statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa: Limit wieku, składki i odpowiedzialność wspólnika

autor: Marcin Nagórek, Joanna Śliwińska, Anna Borysewicz11.07.2019, 09:35; Aktualizacja: 11.07.2019, 11:32
praca biznes podatki

praca biznes podatkiźródło: ShutterStock

Jaki limit wieku obowiązuje w przypadku zgłaszania dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy za studenta z innego kraju Unii Europejskiej należy odprowadzać składki? Dlaczego wspólnik spółki cywilnej odpowiada przed ZUS za skutki decyzji drugiego wspólnika? W jakim przypadku praca członka zarządu może być uznana za zarobkową i pozbawić go prawa do zasiłku chorobowego?

Mój dorosły syn (24 lata) nie pracuje. Miesiąc temu skończył studia. Czy mogę go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego jako dziecko osoby ubezpieczonej? Jestem zatrudniona na podstawie bezterminowej umowy o pracę.

Tak, jest to możliwe. Ubezpieczonym jako dziecko osoby ubezpieczonej można być do ukończenia 18. roku życia, a jeżeli kontynuuje się naukę ‒ do ukończenia 26. roku życia. Limit wieku nie obowiązuje, jeśli dziecko legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub innym traktowanym na równi. Prawo do bezpłatnego korzystania ze świadczeń zdrowotnych przysługuje jeszcze przez cztery miesiące od daty zakończenia nauki w szkole wyższej lub skreślenia z listy studentów. Skoro zaś syn czytelniczki miesiąc temu skończył studia, to może ona zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego. 

Podstawa prawna

Art. 5 pkt 3 lit. a, art. 66 ust. 1 i art. 67 ust. 5 pkt 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 60).


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane