statystyki

Pensje pracowników po zmianach w PIT. Jak rozliczyć?

autor: Izabela Nowacka12.09.2019, 08:00; Aktualizacja: 12.09.2019, 12:44
Zmiany, które zaczną obowiązywać już od 1 października 2019 r. – zakładając, że prezydent podpisze nowelizację – będą dotyczyły przychodów uzyskanych począwszy od tego dnia niezależnie od okresu, za jaki przysługują.

Zmiany, które zaczną obowiązywać już od 1 października 2019 r. – zakładając, że prezydent podpisze nowelizację – będą dotyczyły przychodów uzyskanych począwszy od tego dnia niezależnie od okresu, za jaki przysługują.źródło: ShutterStock

Wypłacamy wynagrodzenia 10. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce prezydent podpisze nowelizację przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych [do chwili zamknięcia wydania to nie nastąpiło – red.]. Za nami już prawie połowa września, zastanawiamy się więc, czy według nowych zasad trzeba będzie rozliczać już wynagrodzenia wypłacane za wrzesień?

Wyższe koszty uzyskania przychodów, niższa stawka podatku oraz niższa kwota zmniejszająca podatek – te zmiany w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych już za chwilę staną się faktem (nowelizacja w chwili zamknięcia wydania czekała na podpis prezydenta). Termin jej wejścia w życie to już 1 października, a wobec tego coraz bardziej naglące stają się pytania o stosowanie nowych regulacji. A wśród nich nawet takie podstawowe jak to, czy nowe zasady będą miały zastosowanie do wrześniowych wynagrodzeń, których termin wypłaty przypada w październiku. Odpowiedź brzmi – tak. A to oznacza, że wobec zatrudnionych trzeba będzie zastosować m.in. 17-proc. stawkę PIT.

odpowiedź

Tak, zmiany, które zaczną obowiązywać już od 1 października 2019 r. – zakładając, że prezydent podpisze nowelizację – będą dotyczyły przychodów uzyskanych począwszy od tego dnia niezależnie od okresu, za jaki przysługują.

Koszty uzyskania przychodów

U pracowników opodatkowaniu podlega dochód, za który uważa się uzyskany w ciągu miesiąca przychód ze stosunku pracy pomniejszony o koszty jego uzyskania oraz o składki na ubezpieczenia społeczne potrącone przez płatnika ze środków pracownika. Koszty uzyskania zostały określone w art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.), a więc w miesięcznej i rocznej zryczałtowanej normie. Do 30 września 2019 r. koszty miesięczne ze stosunku pracy, stosunku służbowego, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, wynoszą:

  • 111,25 zł,
  • 139,06 zł ‒ w przypadku gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę i złożył płatnikowi pisemne oświadczenie w tej sprawie.

W okresie od 1 października 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. miesięczne koszty uzyskania przychodów wyniosą:

  • 250 zł,
  • 300 zł – w przypadku pracowników dojeżdżających do pracy z innej miejscowości.

Natomiast przy obliczaniu podatku za 2019 r. koszty uzyskania przychodów za rok podatkowy:


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane