statystyki

SN: Przedsiębiorcy na macierzyńskim nie mają ubezpieczenia z tytułu prowadzenia firmy

autor: Michał Culepa15.07.2019, 09:22; Aktualizacja: 15.07.2019, 09:22
Rodzice prowadzący firmy po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego muszą zgłosić się do ZUS, gdyż ich ubezpieczenie jako osób prowadzących działalność pozarolniczą skończyło się w chwili przejścia na zasiłek. Ale Zakład musi ich o tym pouczyć.

Rodzice prowadzący firmy po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego muszą zgłosić się do ZUS, gdyż ich ubezpieczenie jako osób prowadzących działalność pozarolniczą skończyło się w chwili przejścia na zasiłek. Ale Zakład musi ich o tym pouczyć.źródło: ShutterStock

Rodzice prowadzący firmy po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego muszą zgłosić się do ZUS, gdyż ich ubezpieczenie jako osób prowadzących działalność pozarolniczą skończyło się w chwili przejścia na zasiłek. Ale Zakład musi ich o tym pouczyć.

Na wokandę Sądu Najwyższego trafiła sprawa dotycząca setek matek oraz ojców prowadzących działalność gospodarczą, korzystających z zasiłków macierzyńskich. Chodziło o to, czy w okresie pobierania tego zasiłku nadal są ubezpieczeni w ZUS z tytułu prowadzenia firmy lub innej działalności pozarolniczej. Kwestia ta ma bowiem ogromne znaczenie dla opiekunów, którzy powracają do aktywności zawodowej oraz w sytuacji choroby – zarówno rodziców, jak i ich dzieci.

Problem ten przedstawiła do rozstrzygnięcia SN w rozszerzonym składzie I Prezes SN, wskazując na narastające rozbieżności w wykładni przepisów. Nawet SN nie był bowiem w stanie zająć jednolitego stanowiska. W jednych orzeczeniach wskazywał, że ubezpieczenie chorobowe osoby prowadzącej pozarolniczą działalność ustaje z chwilą nabycia przez nią prawa do zasiłku macierzyńskiego, w związku z czym po zakończeniu jego pobierania powinna złożyć nowy wniosek o objęcie jej tym ubezpieczeniem. Według drugiego kierunku wykładni ubezpieczenie chorobowe nie kończy się z chwilą rozpoczęcia pobierania zasiłku macierzyńskiego, ale dopiero w momencie zaprzestania korzystania z tego świadczenia. Z kolei zgodnie z trzecim stanowiskiem nie ustaje ono ani z chwilą rozpoczęcia, ani zakończenia pobierania go, ale trwa w sposób nieprzerwany, do momentu, kiedy nie pojawią się przesłanki ustawowe wyłączające objęcie danej osoby takim ubezpieczeniem.


Pozostało jeszcze 42% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane