statystyki

Pobieranie zasiłku macierzyńskiego przerywa ubezpieczenie chorobowe

autor: Joanna Śliwińska25.07.2019, 10:00; Aktualizacja: 25.07.2019, 10:02
Sąd Najwyższy wreszcie rozstrzygnął, czy pobieranie zasiłku macierzyńskiego przez przedsiębiorcę powoduje przerwanie ubezpieczenia chorobowego.

Sąd Najwyższy wreszcie rozstrzygnął, czy pobieranie zasiłku macierzyńskiego przez przedsiębiorcę powoduje przerwanie ubezpieczenia chorobowego.źródło: ShutterStock

Uchwała Sądu Najwyższego ucina długoletnie spory. Nie będzie już wątpliwości, że po ustaniu świadczenia przedsiębiorca będzie musiał się zgłosić do ZUS po raz kolejny.

Sąd Najwyższy uchwałą siedmiu sędziów z 11 lipca 2019 r., sygn. akt III UZP 2/19, wreszcie rozstrzygnął, czy pobieranie zasiłku macierzyńskiego przez przedsiębiorcę powoduje przerwanie ubezpieczenia chorobowego. Tym samym potwierdził stanowisko ZUS. Dotychczas często zdarzało się, że przedsiębiorcy po zakończeniu pobierania zasiłku nie zgłaszali się do ubezpieczenia chorobowego, bo sądzili, że, analogicznie do zasiłku chorobowego, ubezpieczenie to uległo najwyżej zawieszeniu na okres pobierania zasiłku macierzyńskiego. Tymczasem ZUS uważał, że taka osoba powinna zgłosić się do ubezpieczenia ponownie (ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu i wypadkowemu podlega się z mocy prawa).

Wiele osób nie zdawało sobie z tego sprawy i później nie otrzymywało zasiłku chorobowego lub kolejnego macierzyńskiego, bo nie wiedziało, że według ZUS nie są już ubezpieczeni chorobowo. Zdarzało się także, że pracownicy ZUS kontaktowali się z taką osobą i informowali ją o konieczności wyrejestrowania się z ubezpieczenia chorobowego na czas pobierania zasiłku macierzyńskiego i ponownego zarejestrowania po zakończeniu jego pobierania.

Oczywiście duża część pozbawionych zasiłku odwoływała się do sądu, ale nie wszyscy znajdowali tam zrozumienie. Niektóre składy rację przyznawały ubezpieczonym, a niektóre ZUS. Pierwszy prezes Sądu Najwyższego wystąpiła więc do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych o podjęcie rozstrzygającej uchwały i odpowiedzi na pytanie, czy rozpoczęcie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność, która uprzednio została objęta dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym, skutkuje ustaniem tego ubezpieczenia na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 3 w związku z art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa). We wniosku o wydanie uchwały przedstawiła trzy dominujące poglądy w tej sprawie.

opinia eksperta


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane