statystyki

Młody prawnik z niższymi składkami. Na własną odpowiedzialność

autor: Paulina Szewioła25.04.2019, 08:25; Aktualizacja: 25.04.2019, 08:26
pieniądze

Organ rentowy uznał, że skoro wnioskodawca twierdzi, iż czynności wykonywane w ramach umowy o pracę u byłego pracodawcy nie są tożsame z tymi wchodzącymi w zakres działalności gospodarczej, to stanowisko wnioskodawcy uznaje za prawidłowe. Sam ZUS nie jest bowiem w stanie tego dokładnie zweryfikować.źródło: ShutterStock

W ramach prowadzonej działalności tylko praca, która ma inny charakter niż czynności realizowane w okresie zatrudnienia na etacie, uprawnia do preferencyjnych wpłat do ZUS.

Sprawa dotyczy aplikanta radcowskiego, który był zatrudniony na pół etatu u swojego patrona. Do jego obowiązków należało sporządzanie projektów pism procesowych oraz opinii prawnych, zastępstwo patrona na rozprawach oraz obsługa administracyjna sekretariatu. Spotkania z klientem też odbywały się w obecności pracodawcy, chyba że miały charakter czysto techniczny (np. odbiór dokumentów lub poinformowanie o stanie sprawy). Zasadą było, że projekty pism były weryfikowane i modyfikowane przez pracodawcę. Okres aplikacji był czasem na naukę zawodu, co wiązało się ze wzmożoną kontrolą ze strony patrona.

Po zakończeniu aplikacji strony rozwiązały umowę o pracę. Młody prawnik po zdaniu egzaminu radcowskiego i uzyskaniu uprawnień chciał bowiem prowadzić kancelarię pod własnym nazwiskiem. Z byłym pracodawcą zamierzał jednak zawrzeć umowę o współpracy. Na jej podstawie prowadziłby konkretne sprawy lub obsługiwał określonych klientów patrona. Samodzielnie decydowałby jednak o sposobie wykonywania usług objętych umową. Nie byłby nadzorowany i samodzielnie kontaktowałby się z klientem oraz autonomicznie ustalał strategię procesową. Nie zajmowałby się z kolei obsługą administracyjną sekretariatu. Oprócz współpracy z byłym pracodawcą świadczyłby także pomoc prawną na rzecz innych podmiotów.


Pozostało jeszcze 41% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane