statystyki

Jak obliczyć składkę wypadkową po 1 kwietnia 2019 roku?

autor: Izabela Nowacka28.04.2019, 13:00
Nie ma jednolitej stopy składki wypadkowej.

Nie ma jednolitej stopy składki wypadkowej.źródło: ShutterStock

Formularz ZUS IWA złożyliśmy dopiero raz, tj. za 2018 r. Liczba ubezpieczonych wyniosła 12 osób. Przez cały rok byliśmy zgłoszeni jako płatnik składek na ubezpieczenie wypadkowe, jesteśmy też wpisani do rejestru REGON. Na zaświadczeniu REGON jako przeważający rodzaj działalności mamy 96.04.Z – Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej. Czy od 1 kwietnia 2019 r. składka wypadkowa wynosi dla nas 0,67 proc.?

Tak, składka na nowy okres wynosi 0,67 proc. Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej od 1 kwietnia 2019 r. do 31 marca 2020 r. ustala sam płatnik, w zależności od grupy działalności, do której został zaklasyfikowany według PKD.

Zróżnicowana stopa

Nie ma jednolitej stopy składki wypadkowej. Każdy płatnik rozlicza należne składki na to ubezpieczenie, stosując indywidualną stopę procentową składki wypadkowej, która ustalana jest m.in. w zależności od liczby ubezpieczonych oraz przynależności do odpowiedniej grupy PKD.

Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na cały rok składkowy, który obejmuje okres od 1 kwietnia do 31 marca. Właściwa dla danego płatnika składek stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązuje przy wyliczaniu należnych składek za wszystkich ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego przez tego płatnika bez względu na tytuł ubezpieczeń.

Wymiar składki wypadkowej na dany rok składkowy ustala albo ZUS, albo płatnik samodzielnie.

3 x IWA

ZUS ustali stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe wyłącznie płatnikom składek, którzy:

  • zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób;
  • mieli obowiązek i przekazali do ZUS „Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” – ZUS IWA, za trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe (2018, 2017, 2016).


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane