statystyki

Wysoka pensja nie musi oznaczać wyłudzenia zasiłku

autor: Paulina Szewioła19.02.2019, 20:00
Sąd uznał, że wynagrodzenie kobiety nie zostało ukształtowane na takim poziomie z myślą o uzyskaniu niezasadnie wysokich świadczeń z zasiłku chorobowego kosztem innych ubezpieczonych.

Sąd uznał, że wynagrodzenie kobiety nie zostało ukształtowane na takim poziomie z myślą o uzyskaniu niezasadnie wysokich świadczeń z zasiłku chorobowego kosztem innych ubezpieczonych.źródło: ShutterStock

Sprawa dotyczy kobiety, która była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na stanowisku menedżera restauracji z wynagrodzeniem zasadniczym 7,5 tys. zł brutto miesięcznie. Po ponad trzech miesiącach ubezpieczona poszła na zwolnienie z powodu ciąży.

ZUS zainteresował się sprawą. Po pierwsze, dlatego że płatnik składek w okresie zatrudnienia nowej menedżerki zgłaszał do ubezpieczeń również inne osoby, których pensje były co najmniej o połowę niższe od wynagrodzenia nowego pracownika.

Po drugie, pracodawca nie zatrudnił na czas nieobecności kobiety nikogo innego na stanowisku menedżera restauracji.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane