statystyki

Trybunał zajmie się świadczeniem pielęgnacyjnym

autor: Michalina Topolewska13.12.2018, 07:51; Aktualizacja: 13.12.2018, 07:56
Opinie, które zostały przedstawione do skargi, są podzielone.

Opinie, które zostały przedstawione do skargi, są podzielone.źródło: ShutterStock

10 stycznia 2019 r. sędziowie rozstrzygną o tym, czy przepisy zabraniające otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego osobom na rentach z tytułu częściowej niezdolności do pracy są zgodne z prawem.

Sprawa, w której orzeknie Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt SK 2/17), dotyczy art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2220). Zgodnie z nim rodzic, który sprawuje opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem, nie może otrzymywać świadczenia pielęgnacyjnego, jeśli ma ustalone prawo m.in. do emerytury, renty, zasiłku stałego lub przedemerytalnego. Dlatego, gdy okazało się, że wnioskująca o wsparcie matka jest uprawniona do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, gmina odmówiła jego przyznania. Zdaniem kobiety wspomniany przepis, który pozbawia ją prawa do świadczenia, jest sprzeczny z wyrażoną w art. 71 konstytucji zasadą szczególnej pomocy ze strony państwa rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej oraz zasadą równości i niedyskryminacji.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

 • mama - opiekunka(2018-12-14 01:35) Zgłoś naruszenie 61

  Wszyscy opiekunowie będący na emeryturach i rentach, a w dalszym ciągu opiekujący się swoimi ciężko chorymi dorosłymi już dziećmi powinni dostać pomoc w postaci tzw. świadczenia pielęgnacyjnego....Ustawa o świadczeniach rodzinnych z 28 listopada 2003 r wyklucza wszystkich opiekunów przebywających na wszelkiego rodzaju emeryturach i rentach, świadczeniach przedemerytalnych, kompensacyjnych. W artykule wykluczającym z pomocy nie są wpisani tylko emeryci na wcześniejszych emeryturach. Ci wszyscy starsi ludzie przeważnie ponad sześćdziesięcioletni, sami już potrzebują pomocy, bo przez kilkadziesiąt lat sprawowali pieczę, opiekowali się niesamodzielnymi osobami swoimi chorymi od urodzenia dziećmi bez żadnej pomocy państwa. Państwo polskie nigdy nie wsparło ich w tej heroicznej , niewyobrażalnej pracy. Państwo polskie zaoszczędziło olbrzymie pieniądze na tej grupie społecznej i nadszedł moment , aby w tej chwili tym bohaterskim matkom /bo to w większości starsze, schorowane matki./ aby tym własnie matkom to zrekompensować. Wszystkim tym poszkodowanym opiekunom należy się za wieloletni trud pomoc , swojego rodzaju rekompensata od państwa i nie tylko tym na wcześniejszych emeryturach, ale wszystkim faktycznym opiekunom, których kwota emerytury lub renty jest tak dramatycznie niska / średnio 900 zł....w stosunku do kwoty świadczenia pielęgnacyjnego od nowego roku 1583 zł/. Aby wszyscy faktyczni opiekunowie przebywający na emeryturach i rentach dostali pomoc i żeby temat nie wracał ponownie trzeba wykreślić całkowicie w ustawie o świadczeniach rodzinnych z 28 listopada 2003 r. art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a....Wierzę, że nowelizacja tej niesprawiedliwej ustawy jest już blisko....

  Odpowiedz
 • Jurek(2018-12-13 22:41) Zgłoś naruszenie 30

  Dlaczego osoby niepełnosprawne które mają zasiłek stały potrąca im się zasiłek pielęgnacyjny z czego ci ludzie mają żyć leczyć się czy za nimi ktoś wstawi.

  Odpowiedz
 • mama opiekunka(2018-12-17 18:42) Zgłoś naruszenie 20

  Wspomniany w artykule przepis, który pozbawia opiekunów na emeryturach i rentach z prawa do świadczenia pielęgnacyjnego jest sprzeczny z wyrażoną w art. 71 konstytucji zasadą szczególnej pomocy ze strony państwa rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej oraz zasadą równości i niedyskryminacji.

  Odpowiedz
 • Rafal(2019-01-10 22:50) Zgłoś naruszenie 10

  W przypadku rent i emerytur powinna byc taka mozliwosc. Zapis jest tez taki ze podopieczny nie moze byc w osrodku pobytu dziennego. A osoba na rencie/emeryturze opiekac sie bedzie w domu zamieszkania podopiecznego. Powinien byc warunek mieszkania z podopiecznym.

  Odpowiedz
 • Janka(2019-03-05 10:42) Zgłoś naruszenie 00

  Znajduję się w tej własnie sytuacji będąc matką od 34lat niepęłnosprawnego dziecka ,która będąc na reńcie swojej z przeciwskazaniem do pracy fizycznej dżwiga swoje leżace dorosłe dziecko .Moja renta to najniższa krajowa 670zł brak lat pracy do najniższej emerytury oraz zakaz otrzymania świdczenia pielęgnacyjnego w kwocie prawie 1600 zł które otrzymują inne matki .Mój wysiłek zostasł oszacowany przez nasz rząd na 0zł przez 34lata i upokorzenie które najbardziej boli

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane