statystyki

Koniec z dysproporcją. Senatorowie chcą zmian w świadczeniu pielęgnacyjnym

autor: Michalina Topolewska12.12.2018, 18:00
Z szacunków przedstawionych przez senatorów wynika, że obecnie wcześniejszą emeryturę otrzymuje 34 tys. osób, a dla 28,3 tys. jest ona niższa od świadczenia pielęgnacyjnego. Zmiany mają kosztować budżet państwa 177 mln zł rocznie.

Z szacunków przedstawionych przez senatorów wynika, że obecnie wcześniejszą emeryturę otrzymuje 34 tys. osób, a dla 28,3 tys. jest ona niższa od świadczenia pielęgnacyjnego. Zmiany mają kosztować budżet państwa 177 mln zł rocznie.źródło: ShutterStock

Matki niepełnosprawnych dzieci, które przeszły na wcześniejszą emeryturę, będą otrzymywały świadczenie pielęgnacyjne. Jego kwota będzie pomniejszona o wysokość wsparcia wypłacanego przez ZUS.

Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, który został przygotowany przez senacką komisję praw człowieka, praworządności i petycji. Zawarta w nim zmiana ma objąć matki, które z uwagi na konieczność sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem zrezygnowały z pracy i zaczęły pobierać emeryturę przyznawaną na podstawie specjalnego rozporządzenia Rady Ministrów z 15 maja 1989 r. (Dz.U. 1989 nr 28 poz. 149).

Obecnie rodzice dzieci z dysfunkcjami zdrowotnymi mogą po odejściu z pracy ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne. Problem w tym, że wsparcie z ustawy o świadczeniach rodzinnych (1477 zł miesięcznie) jest wyższe od emerytury, jaką otrzymuje większość matek objętych rządowym rozporządzeniem. Wprawdzie obydwa rodzaje pomocy są waloryzowane, ale ze względu na różny mechanizm zmiany dysproporcja w ich wysokości rośnie z każdym rokiem. Jednocześnie matki, które przed laty skorzystały z wcześniejszej emerytury, nie mogą z niej zrezygnować na rzecz świadczenia pielęgnacyjnego ani łączyć obydwu form pomocy.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (17)

 • Baśka(2018-12-13 17:41) Zgłoś naruszenie 71

  A co z matkami ,które nie mogły pracować ,ze względu na chorbę dziecka ,otrzymują renty swoje chorobowe 669zł ,bo kiedyś tylko tyle mogły zrobić ,aby nie umrzeć z głodu i nie oddawać dziecka do przytułku .Nie mamy lat pracy ,nie możemy otrzymać świadczenia pielęgnacyjnego jak matki na EWK-z tego samego powodu ,a swoimi dziećmi 30-40 letnimi opiekujemy sie nadal .Czy nikt nas nie bierze pod uwagę -to właśnie my straciłyśmy najwięcej -zdrowie,prawo do emerytury z tyt braku lat pracy,świadczenia pielęgnacyjnew wys 1477zł nie przysługuje nam nic ,bo nasze dzieci były i są tak chore ,że nie miałyśmy szansy na pracę.My jeszcze żyjemy,byle jak ale jesteśmy-dlaczego nikt nas nie chce dostrzec i wysłuchać?!

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Miśka(2018-12-13 18:06) Zgłoś naruszenie 71

  Bardzo mnie smuci ,że matki dzieci niepełnosprawnych(ojcowie również-przepraszam)nie walczą jednym głosem o to samo nadal jest podział : 1)matki na swiadczeniach pielęgnacyjnych _najczęściej młode matki,2)starsze maki na emeryturach wcześniejszych-które miały szczęście w nieszczęściu przepracować 20 lat i te same które nie mogły pracować przyjęly renty z tyt swojej niezdolności do pracy z najniższymi świadczeniami -bez możliwości rezygnacji z renty narzecz świadczenia pielęgnacyjnego w obu przypadkach.Każda grupa ma ten sam problem ,ale porozumienia brak -każdy sobie rzepkę skrobie .Rozumiem ,że matki z EWK wywalczyły swoje ,ale najsłabsi zostali na dnie czyli inne matki ,którym nadal nie należy sie ,mimo ,ze opiekę nadal sprawują .O co tu chodzi-o to kto głośniej krzyczy i skuteczniej ,czy o sprawiedliwość i godność dla wszystkich grup

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mama - opiekunka na emeryturze /nie wczesniejszej/(2018-12-14 01:43) Zgłoś naruszenie 70

  Wszyscy opiekunowie będący na emeryturach i rentach, a w dalszym ciągu opiekujący się swoimi ciężko chorymi dorosłymi już dziećmi powinni dostać pomoc w postaci tzw. świadczenia pielęgnacyjnego....Ustawa o świadczeniach rodzinnych z 28 listopada 2003 r wyklucza wszystkich opiekunów przebywających na wszelkiego rodzaju emeryturach i rentach, świadczeniach przedemerytalnych, kompensacyjnych. W artykule wykluczającym z pomocy nie są wpisani tylko emeryci na wcześniejszych emeryturach. Ci wszyscy starsi ludzie przeważnie ponad sześćdziesięcioletni, sami już potrzebują pomocy, bo przez kilkadziesiąt lat sprawowali pieczę, opiekowali się niesamodzielnymi osobami swoimi chorymi od urodzenia dziećmi bez żadnej pomocy państwa. Państwo polskie nigdy nie wsparło ich w tej heroicznej , niewyobrażalnej pracy. Państwo polskie zaoszczędziło olbrzymie pieniądze na tej grupie społecznej i nadszedł moment , aby w tej chwili tym bohaterskim matkom /bo to w większości starsze, schorowane matki./ aby tym własnie matkom to zrekompensować. Wszystkim tym poszkodowanym opiekunom należy się za wieloletni trud pomoc , swojego rodzaju rekompensata od państwa i nie tylko tym na wcześniejszych emeryturach, ale wszystkim faktycznym opiekunom, których kwota emerytury lub renty jest tak dramatycznie niska / średnio 900 zł....w stosunku do kwoty świadczenia pielęgnacyjnego od nowego roku 1583 zł/. Aby wszyscy faktyczni opiekunowie przebywający na emeryturach i rentach dostali pomoc i żeby temat nie wracał ponownie trzeba wykreślić całkowicie w ustawie o świadczeniach rodzinnych z 28 listopada 2003 r. art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a....Wierzę, że nowelizacja tej niesprawiedliwej dla starszych opiekunów ustawy jest już blisko....

  Odpowiedz
 • gosc(2018-12-12 19:16) Zgłoś naruszenie 41

  a co w naszym kraju jest normalne.

  Odpowiedz
 • Jadwiga(2018-12-13 15:38) Zgłoś naruszenie 30

  Swego czasu za rządów AWS i UW, AWS proponował, żeby matki, które pracują w domu "podciągnąć pod swego rodzaju firmę, aby można było im wypłacać pensję. Wówczas p. Balcerowicz orzekł, że po co. Przecież jest system opieki społecznej do której można się zwrócić. A więc UCZENIE NAS CZAPKOWANIA, A NIE GODNEGO ŻYCIA.

  Odpowiedz
 • Kolo(2018-12-13 02:51) Zgłoś naruszenie 38

  A co z idiotyzmem polegającym na wypłacaniu tzw. ŚWOADCZENIA PIELĘGNACYJNEGO ,, KAŻDEMU (bez względu ma stan zdrowia) po ukończeniu 75 lat ???? W TEJ SAMEJ WYDOKOŚCI !!!!! Znam 85 latka jtóry tej jesieni wchodził na orzecha by pozrywać owoce . I on od 10 lat mimo świetnej sprwawnosci fizycznej co miesiąc otrzymuje dodatek pilęgnacyjny w tej samej wysokości co osoby leżące i całkowicie uzależnione od czynejś opieki . Takich ludzi są miliony . Kolejne bzdurne i bezcelowe wydawanie pieniędzy publicznych ? Czy kiełbasa wyborcza ?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Laura(2018-12-19 22:32) Zgłoś naruszenie 30

  nie piszcie tu, piszcie petycje, piszcie fo RPO, piszcie do Fundacji Helsinkiej , Ni e pioszcie do Rafalskioej bo nie ma sensu.

  Odpowiedz
 • Gość(2019-01-05 18:36) Zgłoś naruszenie 10

  Petycje piszemy do Sejmu i Senatu

  Odpowiedz
 • Jadwiga(2018-12-13 15:34) Zgłoś naruszenie 11

  "Z szacunków przedstawionych przez senatorów wynika, że obecnie wcześniejszą emeryturę otrzymuje 34 tys. osób, a dla 28,3 tys. jest ona niższa od świadczenia pielęgnacyjnego. Zmiany mają kosztować budżet państwa 177 mln zł rocznie". RZĄD PRZY OKAZJI NIE UKAZUJE JAK DIAMETRALNIE PRZY TEJ OKAZJI ZMNIEJSZAJĄ SIĘ np. DOFINANSOWANIE DO MIESZKANIA LUB INNEGO RODZAJU POMOC. NALEŻAŁOBY UKAZAĆ JAKIE KWOTY ZOSTAŁY ZAOSZCZĘDZONE. BARDZO PROSZĘ SENATORÓW O UKAZANIE WŁAŚNIE TYCH OSZCĘDNOŚCI jakie zyskał BUDŻET PAŃSTWA MOCĄ WPROWADZONYCH USTAW.

  Odpowiedz
 • gość(2018-12-14 20:30) Zgłoś naruszenie 00

  Sobie wywalczyły, przy naszym wsparciu tz. rencistach i nie EWK.... a tam do trumniy nie zabiorą tyego!...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane