statystyki

Wolne 12 listopada przesuwa termin zapłaty składek do ZUS

autor: Joanna Śliwińska08.11.2018, 08:05; Aktualizacja: 08.11.2018, 09:28
Wszystko wskazuje, że prezydent podpisze ustawę ustanawiającą 12 listopada dniem wolnym. Wtedy przedsiębiorcy, którzy opłacają składki tylko za siebie, będą mieli w listopadzie aż trzy dodatkowe dni na ich odprowadzenie do ZUS.

Wszystko wskazuje, że prezydent podpisze ustawę ustanawiającą 12 listopada dniem wolnym. Wtedy przedsiębiorcy, którzy opłacają składki tylko za siebie, będą mieli w listopadzie aż trzy dodatkowe dni na ich odprowadzenie do ZUS.źródło: ShutterStock

Wszystko za sprawą weekendu i dodatkowego dnia wolnego, dzięki czemu na uregulowanie należności wobec ZUS będzie aż o trzy dni więcej.

Wszystko wskazuje na to, że 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy. Na dzień zamykania numeru ustawa wróciła do Sejmu po poprawkach Senatu i musi być jeszcze podpisana przez prezydenta. Jeśli tak się ostatecznie stanie, to zmieni się m.in. termin zapłaty składek do ZUS. Zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) płatnik ma obowiązek przesyłać w tym samym terminie deklarację rozliczeniową, imienne raporty miesięczne oraz opłacać składki za dany miesiąc, nie później niż:

10 listopada wypada w sobotę. Trzeba więc zastosować zasadę z art. 12 ust. 5 ordynacji podatkowej, którą w tym przypadku stosuje się posiłkowo. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień roboczy. Gdyby nie ustanowiono poniedziałku dniem wolnym do pracy, to właśnie w ten dzień skończyłby się termin na zapłatę składek. Skoro jednak poniedziałek zyska status święta, to zasadę z art. 12 ust. 5 należy zastosować ponownie. A to oznacza, że termin zapłaty składek przesuwa się na wtorek (13 listopada). Chodzi oczywiście tylko o składki za osoby opłacające je za siebie.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane