statystyki

Firma zapłaci pełne składki ZUS za nagrodę prezesa

autor: Bożena Wiktorowska02.10.2018, 18:00
ZUS po przeprowadzeniu analizy sprawy uznał, że pracodawca ma obowiązek opłacenia wszystkich danin od nagrody przyznanej prezesowi spółki.

ZUS po przeprowadzeniu analizy sprawy uznał, że pracodawca ma obowiązek opłacenia wszystkich danin od nagrody przyznanej prezesowi spółki.źródło: ShutterStock

W kwietniu 2018 r. do oddziału ZUS w Gdańsku wpłynął wniosek spółki akcyjnej o wydanie indywidualnej interpretacji dotyczącej wysokości podstawy wymiaru składek wpłacanych do ZUS. Pytający nie wiedział, czy ma obowiązek odprowadzić daninę od nagrody wypłaconej prezesowi.

Wyjaśnił, że występuje w firmie w podwójnej roli – zajmuje się zarządem spółki i jednocześnie jest zatrudniony na stanowisku jej dyrektora. Na podstawie przydzielonego mu zakresu obowiązków wynikających z umowy o pracę oraz statutu spółki część zadań się pokrywa i nie ma wyraźnego ich rozdzielenia na prezesa i dyrektora. A podległość służbowa polega przede wszystkim na respektowaniu uchwał walnego zgromadzenia i wypełnianiu obowiązków wynikających z kodeksu spółek handlowych. Przy czym pracodawca pozostawił swobodę prezesowi co do sposobu realizacji owych zadań.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane