statystyki

Firmy ruszyły po pieniądze z ZUS na prewencję

autor: Bożena Wiktorowska04.10.2018, 07:56; Aktualizacja: 04.10.2018, 09:00
ZUS rozpatruje wnioski tych przedsiębiorców, którzy nie zalegają z opłacaniem składek oraz podatków

ZUS rozpatruje wnioski tych przedsiębiorców, którzy nie zalegają z opłacaniem składek oraz podatkówźródło: ShutterStock

W pierwszym konkursie wzięło udział ponad 1,8 tys. pracodawców. Łączna wartość wniosków na dofinansowanie przekracza 173 mln zł. Do podziału jest tylko 50 mln zł.

Obowiązek dzielenia środków na prewencję (pochodzących ze składki wypadkowej), w drodze konkursów, wprowadził art. 37c. ust. 1 ustawy z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. poz. 2179). Do końca zeszłego roku obowiązywała zasada – kto pierwszy, ten lepszy.

Trzeba się postarać

Tym razem, po raz pierwszy, na podstawie zdobytych punktów ułożona zostanie lista rankingowa. Im będzie ich więcej, tym szanse na wsparcie rosną. – To ważna zmiana, która zwiększa efektywność wykorzystania środków publicznych – komentuje Jeremi Mordasiewicz, ekspert ubezpieczeniowy z Konfederacji Lewiatan. Maksymalnie można zdobyć 60 punktów. Wnioski o dofinansowanie działań na rzecz bhp są obecnie sprawdzane pod względem formalnym. – Lista rankingowa zostanie zamieszczona na stronie ZUS w grudniu. Podpisywanie umów, a co za tym idzie wypłata pierwszej transzy – rozpocznie się w styczniu przyszłego roku – wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane