Bez składek ZUS od napiwków pracowników

autor: Bożena Wiktorowska24.04.2018, 07:11; Aktualizacja: 24.04.2018, 07:34
Dopiero wyrok wydany w II instancji nakazał wydanie indywidualnej interpretacji.

Dopiero wyrok wydany w II instancji nakazał wydanie indywidualnej interpretacji.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca nie musi odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne od napiwków otrzymywanych przez jego pracowników. Nawet w sytuacji, kiedy ustawodawca nałożył na niego obowiązek rejestrowania takich wpłat.

W maju 2015 r. do ZUS wpłynął wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji. Powodem wątpliwości przedsiębiorcy była kwestia opłacania składek od napiwków otrzymywanych przez krupierów (lub inspektorów pełniących funkcję krupierów), kasjerów, recepcjonistów czy pracowników obsługujących automaty. Firma prowadziła kasyna na podstawie udzielonej koncesji wynikającej z ustawy o grach hazardowych. Obowiązywał w nich zwyczaj, że napiwki w każdym przypadku trafiały do osoby prowadzącej grę lub obsługującej klientów. Co nie jest typowe, bo przeważnie kasyna zbierają wszystkie tipy, a dopiero później dzielą je między wszystkich pracowników. Mimo że napiwki były przekazywane bezpośrednio pracownikom kasyna, to taka forma podziękowania za usługę była rejestrowana. Taki obowiązek wynika bowiem z rozporządzenia ministra finansów z 4 stycznia 2010 r. w sprawie dokumentacji prowadzonej przez podmioty prowadzące działalność w zakresie gier hazardowych. I właśnie z powodu owej rejestracji napiwków firma zwróciła się do ZUS o wydanie indywidualnej interpretacji, by nie było żadnej wątpliwości, że od owych kwot nie należy płacić składek.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Magdalena(2018-04-26 22:44) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego piszecie dwa sprzeczne ze sobą artykuły? http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1093169,skladki-zus-od-napiwkow.html Jest tyle juz prawomocnych wyroków sądów, które mówią, że napiwki w kasynach są przychodem ze stosunku pracy. A jak już wiemy każdy przychód ze stosunku pracy musi być ozusowany.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane