statystyki

Jak obliczyć świadczenia chorobowe, gdy zmiana etatu dopiero w następnym miesiącu

autor: Marta Nowakowicz-Jankowiak13.04.2018, 19:00
lekarz, gorączka, choroba

Skoro zmiana etatu w trakcie chorobowego ma wpływ na zasiłek macierzyński, bo zdaniem ZUS powinna być ustalona od nowej podstawy, to na tym polu może dochodzić do nadużyć.źródło: ShutterStock

Pracodawca zawarł z pracownicą porozumienie, w którym strony umawiają się, że od 1 maja 2018 r. ulegnie zmianie wymiar etatu oraz jego wynagrodzenie. Dotychczasowy pełny etat z wynagrodzeniem 3800 zł brutto zostanie zamieniony na 1/2 etatu z wynagrodzeniem 2000 zł brutto. Porozumienie podpisano na początku kwietnia. 16 kwietnia pracownica poinformowała szefa, że od tego dnia jest na zwolnieniu lekarskim i według zaleceń lekarza niezdolność do pracy potrwa aż do rozwiązania (nieobecność związana z ciążą). Jak pracodawca powinien ustalić wysokość wynagrodzenia i zasiłku chorobowego? Czy zmiana etatu wpłynie na wysokość zasiłku po 1 maja 2018 r.? Jak ustalić wysokość zasiłku macierzyńskiego?

Zmiana wymiaru czasu pracy ma wpływ na wynagrodzenie chorobowe, jeśli nastąpiła przed zachorowaniem lub w miesiącu, w którym choroba się rozpoczęła. Mówi o tym art. 40 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa). Przepis rozstrzyga, że w razie zmiany umowy o pracę polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach, o których mowa w art. 36 (tj. 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania). Przepis ten odpowiada też na pytanie, co zrobić w przypadku, gdy zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w miesiącu następnym, jak to ma miejsce w omawianym przykładzie. Jeśli wymiar czasu pracy zmienia się, ale nie w miesiącu wskazanym w art. 40, to nie można tego przepisu zastosować przy obliczaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego. Zatem w omawianym przypadku należy ustalić podstawę wymiaru jak dla pełnego wymiaru czasu pracy oraz wyższego wynagrodzenia. Wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy będzie więc wypłacany od kwoty 3800 zł pomniejszonej o składki na ubezpieczenia społeczne zgodnie z obowiązującymi przepisami. Również po 1 maja 2018 r., mimo zmiany wymiaru czasu pracy, świadczenie z tytułu choroby będzie liczone od niezmienionej podstawy, pod warunkiem braku przerwy w chorobie. Czy zasiłek macierzyński również liczy się z niezmienionej podstawy?

Odmienne interpretacje

W tej części przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych nie pozwalają na jednorodną ich interpretację. Z jednej strony, na podstawie art. 43 ustawy wydaje się, że podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego będzie liczona z pełnego etatu, ponieważ między pobieraniem zasiłku chorobowego a zasiłku macierzyńskiego nie wystąpiła przerwa dłuższa niż trzy miesiące. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 20 stycznia 2016 r., sygn. akt II UK 206/15. Rozstrzygnięciu w nim poddano ustalenie, czy art. 43 ustawy zasiłkowej mówiący o nieustalaniu na nowo podstawy w przypadku braku przerwy między okresami pobierania zasiłków, ma zastosowanie do zasiłku macierzyńskiego oraz czy zmiana wymiaru czasu pracy, o której mowa w art. 40 ustawy zasiłkowej, uniemożliwia – w kontekście wymienionego art. 43 – ustalenie podstawy wymiaru na nowo. Sąd orzekł, że kolejna zmiana wymiaru zatrudnienia dokonana w trakcie nieprzerwanej niezdolności do pracy nie miała wpływu na wysokość podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonej, ponieważ nadal obowiązywała podstawa ustalona dla nabytego uprzednio zasiłku. Wobec czego zarówno wynagrodzenie chorobowe, jak i zasiłek chorobowy oraz zasiłek macierzyński powinny być ustalone dla niezmienionego wymiaru czasu pracy.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane