statystyki

ZUS: Dla przywróconego do pracy albo wynagrodzenie, albo zasiłek chorobowy

autor: Anna Kwiatkowska12.05.2018, 07:00
ZUS

Gdy choroba była krótsza niż wymagane 30 dni, były pracownik nie ma już prawa do zasiłku.źródło: ShutterStock

Jego zdaniem za okres między bezprawnym zwolnieniem a ponownym zatrudnieniem należne jest tylko jedno świadczenie. Wszystko zależy od tego, co orzekł sąd.

W jednym z ostatnich numerów dodatku Ubezpieczenia i Świadczenia pisaliśmy o sytuacji pracownika, który wyrokiem sądu został przywrócony do pracy po bezprawnym zwolnieniu. Zdaniem ZUS w takiej sytuacji nie należy mu się wyrównanie ewentualnego zasiłku chorobowego („ZUS nie wyrówna zasiłku nawet po przywróceniu do pracy” DGP nr 72 z 12 kwietnia 2018 r.). Chodzi tu o pracownika, który zachorował jeszcze w trakcie trwania stosunku pracy, a za okres po jego ustaniu, zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa), podstawa jego zasiłku nie może przekraczać przeciętnego wynagrodzenia, niezależnie od osiąganych zarobków. Na co może jednak liczyć osoba, która zachorowała już po ustaniu stosunku pracy, a choroba rozpoczęła się na tyle późno, że nie zostały spełnione warunki określone w art. 7 ustawy zasiłkowej? Zgodnie z tym przepisem, nawet jeśli pracownik stał się niezdolny do pracy po ustaniu stosunku pracy, nabywa prawo do zasiłku chorobowego, jeśli choroba trwała nie krócej niż 30 dni i rozpoczęła się:

  • nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego;
  • nie później niż w ciągu trzech miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Trzeba czekać na wyrok


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane